Wyświetl Pojedyńczy Post
Stary 05.02.2024, 18:23   #8
Kazmir
 
Kazmir's Avatar


Zarejestrowany: Apr 2008
Miasto: Warszawa
Posty: 2,735
Motocykl: RD03
Kazmir jest na dystyngowanej drodze
Online: 1 miesiąc 3 tygodni 3 godz 42 min 12 s
Domyślnie

Obiecałem coś napisać w temacie naprawy to do dzieła

Będzie już ze 20 lat, jak kupiłem od kolegi agregat prądotwórczy za śmieszne pieniądze – oczywiście niesprawny.
Agregat to Honda EM 30. Po zakupie pochwaliłem się Motormaniakowi, a on mnie zgasił, bo za 300zł to pewnie podróbka i jeszcze nie na chodzie. Nawet nie przypuszczałem, że i to podrabiają, ale ciekawy wiedzy znalazłem stronę gdzie w kilku punktach było wyszczególnione co sprawdzić, żeby się przekonać, czy to oryginał, czy podróbka. Okazało się , że to oryginał, a mówimy tu o sprzęcie, który wtedy kosztował w okolicach 8500zł.
Po rozbiórce częściowej okazało się że brak jest cewki zapłonowej, Cewki alternatora są spalone, a koło magnesowe uszkodzone. I teraz największa ciekawostka. Silnik wygląda, jak by nigdy nie był odpalany. Świeca bez żadnego nalotu denko tłoka zupełnie czyste alu, a pod pokrywką zaworów sucho i czysto. Wobec tego pytanie? To w jaki sposób został upalony zespół prądotwórczy?

Jedna myśl mi przychodzi do głowy. Agregat był wystawiony gdzieś na ekspozycji i tak sobie stał, ale sprzedawca miał szwagra, który przez przepadek taż miał taki sam agregat. Niestety ten „szwagrowy” był pewnie mocno ciurany na budowie i stało się co na fotkach. Pomysł jest jeden! Podmienić te elementy. Sztuka się zgadza. Po jakimś czasie pewnie się agregat zezłomuje , albo sprzeda za miskę ryżu. I tak w skrócie stałem się posiadaczem tej zabawki, ale żeby nie było za ryż zapłaciłem.

Jakie mam oczekiwania szanowny panie Ramirez

Etap 1
Spróbować założyć koło magnesowe te proste od silnika który występuje w maszynach budowalnych. Takie koło widziałem na Aledrogo nowe za 100zł? Cewkę mam chyba nową właśnie przez pomyłkę kupioną do tego prostego koła. Dobrać cewkę i spróbować to odpalić. To by dało odpowiedź, czy warto cokolwiek dalej robić.

Etap 2
Jeśli silnik będzie sprawny to pozostaje wymiana koła magnesowego. Koło ma bicie jest chyba odklejony magnez. Cewki do przewinięcia. W Warszawie na Modlińskiej rozmawiałem zrobią bez problemu. Płyta z elektroniką? Nie mam schematu nie wiem czy jest sprawna? Jeśli będzie schemat mogę sam posprawdzać proste elementy elektroniczne typu diody – tranzystory itp.
Jeśli by się okazało, ze masz coś z tych gratów (używki) to wielka radość poniesie mnie na skrzydłach do Ciebie. Zapakuje te graty do auta i przyjadę. Kawę się wypije i powspomina stare czasy afrykańskie.
Załączone Grafiki
Typ pliku: jpg Cewki.JPG (311.6 KB, 12 wyświetleń)
Typ pliku: jpg Cewka GX200.JPG (74.0 KB, 12 wyświetleń)
Typ pliku: jpg P1120818.jpg (494.7 KB, 11 wyświetleń)
Typ pliku: jpg P1120819.jpg (339.7 KB, 10 wyświetleń)
Typ pliku: jpg em30.jpg (96.5 KB, 115 wyświetleń)
Typ pliku: jpg Koło.JPG (29.5 KB, 115 wyświetleń)
__________________
Ale tu nie Politechnika, tu trzeba myśleć, jak mawiał pewien bosman ;-)
Przestań naprawiać jak zaczynasz psuć!
Ludzie, którzy twierdzą, że czegoś nie da się zrobić, nie powinni przeszkadzać tym, którzy właśnie to robią.
Kazmir jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem