Wróć   Africa Twin Forum - POLAND > Dom / garaż / inne sprawy z życia forumowicza > Samochód Forumowicza

Samochód Forumowicza Wszystko o wsparciu auta - zwłaszcza jak nim wozisz moto na garbie.

Odpowiedz
 
Narzędzia wątku Wygląd
Stary 20.10.2021, 11:13   #1
nabrU
Stary nick: Radarman
 
nabrU's Avatar


Zarejestrowany: Jun 2017
Miasto: Whiteley, UK
Posty: 2,912
Motocykl: 2017 CRF1000L DCT
nabrU jest na dystyngowanej drodze
Online: 3 miesiące 3 dni 6 godz 18 min 45 s
Domyślnie

Cytat:
Napisał melon1968 Zobacz post
Co nie rozumiesz, że paliwo w ciągu roku zdrożało 2 zł ?
Nie mieszkam w Polsce od wielu lat...
Nie oglądam polskiej telewizji i nie słucham polskiego radia...
W PL byłem ponad rok temu na 3 dni (pogrzeb).
Można mnie uznać za oderwanego od rzeczywistości na Planecie PL stąd moje (może głupie) pytania.

Jednakże porównywanie cen paliwa dzisiaj (gdy mamy kryzys paliwowy) do cen sprzed roku gdy ceny były najmniejsze od wielu lat (COVID, lockdown) musi wyglądać szokująco...

Cytat:
Napisał Ronin78 Zobacz post
NabrU jakbyś "tankował" ID w domu, ze swojego gniazdka, jaka różnica w cenie wyjdzie Ci na 100km jazdy pomiędzy powiedzmy 6l/100, a tymi "prądami"/100km?
Jeśli bym "tankował" w domu to w godzinach od 20:30 do 01:30 prąd kosztuje mnie 5 pensów za kWh. Poza tymi godzinami to 15 p/kWh.

ID.3 od początku użytkowania zużyło mi realnie średnio 3,6kWh na milę czyli "po polskiemu" jakieś 17kWh na 100km. Daje to koszt 85 pensów na 100km czyli ok. 4,6zł/100km przy ładowaniu poza szczytem.

Ładowanie w domu w szczycie będzie 3 razy droższe więc koszt przejechania 100km to będzie niecałe 14 zł.

Więc ICE ze spalaniem 6l/100km (piszecie że paliwo w PL kosztuje 6zł) to koszt 36zł.
Abym moim ID.3 "dorównał" kosztowi spalania powyższego samochodu ICE mój prąd musiałby kosztować tutaj ok. 40p/kWh. Tyle to u nas kosztują ładowarki o prędkości ponad 100kW...

Oczywiście koszt na 100km przy EV mógłby być nawet zerowy przy założeniu że ładuje się z własnej fotowoltaiki (pomijając oczywiście koszt jej instalacji).

Cytat:
Napisał Fizolof Zobacz post
Nie ważne ile kosztuje paliwo tylko ile można za średnią krajową tego paliwa kupić...
Najniższa legalna stawka w UK to 8,91 funta za godzinę. Ta godzina pracy pozwala potencjalnie przejechać ponad 1000km ładując ID.3 w domu. Myślę, że to podsumowanie przebija wszelakie "eko" argumenty...
nabrU jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 21.10.2021, 09:35   #2
consigliero
Ajde Jano
 
consigliero's Avatar

Zapłaciłem składkę :)

Zarejestrowany: Mar 2008
Miasto: Rataje Słupskie
Posty: 5,826
Motocykl: Raczej nie będę miał AT
Galeria: Zdjęcia
consigliero jest na dystyngowanej drodze
Online: 8 miesiące 3 tygodni 3 dni 19 godz 59 min 47 s
Domyślnie

Dobrze że nie znam włoskiego aby czytać na przykład jakieś samochodowe fora, wtedy pewnie wyszłoby wszystko na wierzch
__________________
BMW Club Praha 001
1.Nigdy nie polemizuj z idiotą. Sprowadzi cię do swojego poziomu a później pokona doświadczeniem.
2.Czasami lepiej milczeć i sprawić wrażenie idioty, niż się odezwać i rozwiać wszelkie wątpliwości.
consigliero jest online   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 21.10.2021, 17:13   #3
El Kowit
Banned


Zarejestrowany: Jul 2021
Miasto: Świat równoległy
Posty: 766
Motocykl: Wrublin 300KM
El Kowit jest na dystyngowanej drodze
Online: 3 tygodni 2 dni 9 godz 32 min 12 s
Domyślnie

Ten I.D3 to z jakim nieeko modelem można porównać? Z Golfem, czy czymś mniejszym?
El Kowit jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 21.10.2021, 20:43   #4
consigliero
Ajde Jano
 
consigliero's Avatar

Zapłaciłem składkę :)

Zarejestrowany: Mar 2008
Miasto: Rataje Słupskie
Posty: 5,826
Motocykl: Raczej nie będę miał AT
Galeria: Zdjęcia
consigliero jest na dystyngowanej drodze
Online: 8 miesiące 3 tygodni 3 dni 19 godz 59 min 47 s
Domyślnie

Cytat:
Napisał El Kowit Zobacz post
Ten I.D3 to z jakim nieeko modelem można porównać? Z Golfem, czy czymś mniejszym?
Tak naprawdę to z niczym, bo nie chodzi o wielkość, tylko o sprawność, nawet te systemy można by sobie darować. Zespół napędowy jest tym co jest nie do porównania. Trzeba pamiętać że chyba żaden golf nie posiada tylnego napędu. Przed chwilą podładowałem baterię i podjechał mercedes taki duży Van do wożenia turystów i facet chwali auto że lepszego nie ma ale narzeka na infrastrukturę a porusza się pewnie w rejonie Taormina Noto .
__________________
BMW Club Praha 001
1.Nigdy nie polemizuj z idiotą. Sprowadzi cię do swojego poziomu a później pokona doświadczeniem.
2.Czasami lepiej milczeć i sprawić wrażenie idioty, niż się odezwać i rozwiać wszelkie wątpliwości.
consigliero jest online   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 22.10.2021, 13:57   #5
consigliero
Ajde Jano
 
consigliero's Avatar

Zapłaciłem składkę :)

Zarejestrowany: Mar 2008
Miasto: Rataje Słupskie
Posty: 5,826
Motocykl: Raczej nie będę miał AT
Galeria: Zdjęcia
consigliero jest na dystyngowanej drodze
Online: 8 miesiące 3 tygodni 3 dni 19 godz 59 min 47 s
Domyślnie

Czy jak jest burza z piorunami to można jechać autem elektrycznym


__________________
BMW Club Praha 001
1.Nigdy nie polemizuj z idiotą. Sprowadzi cię do swojego poziomu a później pokona doświadczeniem.
2.Czasami lepiej milczeć i sprawić wrażenie idioty, niż się odezwać i rozwiać wszelkie wątpliwości.
consigliero jest online   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 22.10.2021, 18:47   #6
Melon
 
Melon's Avatar

Zapłaciłem składkę :)

Zarejestrowany: Mar 2012
Miasto: Lublin
Posty: 4,460
Motocykl: cz350/ bandit600/ zx12r/ varadero/vfr1200xd
Melon jest na dystyngowanej drodze
Online: 3 miesiące 2 tygodni 6 godz 45 min 25 s
Domyślnie

Cytat:
Napisał consigliero Zobacz post
Czy jak jest burza z piorunami to można jechać autem elektrycznym


No piorun to darmowy prąd to chyba tak.
ps. Ronin jak chcesz więcej wiedzy o Leafe to mogę dać kontakt z koleżką który chyba już z 4 lata takiego ujeżdża.
__________________
kto smaruje ten jedzie
Melon jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 04.11.2021, 22:43   #7
nabrU
Stary nick: Radarman
 
nabrU's Avatar


Zarejestrowany: Jun 2017
Miasto: Whiteley, UK
Posty: 2,912
Motocykl: 2017 CRF1000L DCT
nabrU jest na dystyngowanej drodze
Online: 3 miesiące 3 dni 6 godz 18 min 45 s
Domyślnie

Dzisiaj podjąłem decyzję, że jednak będzie ładowarka domowa.

Decyzja podjęta na podstawie doświadczeń z wyjazdu Mii na dzisiejsze wieczorne zakupy i lekkim wkurwem spowodowanym firmą DPD.

Pamiętacie pewnie jak pisałem tutaj o sporym elektrycznym vanie z DPD. Wtedy było fajnie bo jakaś nowość itp. itd.

Dzisiaj podjeżdżam pod jeden supermarket gdzie są 2 ładowarki. Obie zajęte: jeden Leaf i jeden van z DPD. Nie ma problemu mam ok 80 mil zasięgu więc ładować nie muszę. Robię zakupy parkując na miejscu ogólnym.

Drugi supermarket (Tesco): 4 ładowarki gdzie 3 zajęte... no zgadnijcie... tak jest, przez 3 vany z DPD

Niby nic, każdy może przyjechać i podpiąć się pod ładowarkę. Ale ja od firmy DPD spodziewałbym się, że gdy zakupiła EV vany dla swojego regionalnego oddziału, wpadnie również na pomysł zainstalowania na bazie kilku własnych ładowarek, a nie używanie nagminnie ładowarek publicznych.

Zaczynam więc wertowanie ofert ładowarek, a jak dostanę jakąś przesyłke z DPD to zagadam z kierowcą jak to u nich jest z tym ładowaniem EV.
nabrU jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 04.11.2021, 23:30   #8
consigliero
Ajde Jano
 
consigliero's Avatar

Zapłaciłem składkę :)

Zarejestrowany: Mar 2008
Miasto: Rataje Słupskie
Posty: 5,826
Motocykl: Raczej nie będę miał AT
Galeria: Zdjęcia
consigliero jest na dystyngowanej drodze
Online: 8 miesiące 3 tygodni 3 dni 19 godz 59 min 47 s
Domyślnie

W Polsce ten problem dotyczy Traficar i ich deala z GreenWay. Zajmują miejsce niekoniecznie podpięte
__________________
BMW Club Praha 001
1.Nigdy nie polemizuj z idiotą. Sprowadzi cię do swojego poziomu a później pokona doświadczeniem.
2.Czasami lepiej milczeć i sprawić wrażenie idioty, niż się odezwać i rozwiać wszelkie wątpliwości.
consigliero jest online   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 05.11.2021, 20:36   #9
Melon
 
Melon's Avatar

Zapłaciłem składkę :)

Zarejestrowany: Mar 2012
Miasto: Lublin
Posty: 4,460
Motocykl: cz350/ bandit600/ zx12r/ varadero/vfr1200xd
Melon jest na dystyngowanej drodze
Online: 3 miesiące 2 tygodni 6 godz 45 min 25 s
Domyślnie

Cytat:
Napisał Ronin78 Zobacz post
Pamiętacie czasy kiedy wersje silnikowe danego samochodu można było kupić np. w dieslu z turbo, lub ten sam silnik bez turbiny? Z biegiem lat ludzie doceniali te bez uturbienia. Takie poczciwe osiołki nie do zarżnięcia. Nie każdy potrzebuje F1 ;-) Leaf 1 jest takim osiołkiem, bateria bez chłodzenia cieczą, prosta myśl konstrukcyjna, teraz będziesz miał ubytek płynu w nowszych EV i co zapali się? Na pewno jest to wyższe ryzyko niż w przypadku tego osiołka. Tak samo z tym ładowaniem, nigdy nie uwierzę że szybko to bez szkody. Mógłbym używać EV tylko na gniazdku, wystarczy żeby nie był pierwszym autem w domu i żaden problem.
Jak byś naprawiał silniki to byś wiedział że silnik doładowany to nie jest taki sam jak wolnossący. Dla laika możę z wyglądu. A co do lifa to brak chłodzenia jest jego piętą achillesową .
ps. Nie wiedziałem że focus jest taki drogi w eksploatacji{5-7kpln rocznie}
__________________
kto smaruje ten jedzie
Melon jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 05.11.2021, 21:02   #10
pattryk
 
pattryk's Avatar


Zarejestrowany: Jul 2015
Miasto: RZE
Posty: 711
Motocykl: kiedyś było
pattryk jest na dystyngowanej drodze
Online: 3 tygodni 1 dzień 12 godz 37 s
Domyślnie

Cytat:
Napisał melon1968 Zobacz post
Jak byś naprawiał silniki to byś wiedział że silnik doładowany to nie jest taki sam jak wolnossący. Dla laika możę z wyglądu. A co do lifa to brak chłodzenia jest jego piętą achillesową .
ps. Nie wiedziałem że focus jest taki drogi w eksploatacji{5-7kpln rocznie}
70 000km/rok, wymiana oleju i filtrów co 15 000km + przegląd i dodatki typu klocki, jakieś końcówki drążków = 1000zł.
To jest podstawa, po 250 000km dwumasa. I to był naprawdę bezawaryjny samochód.

i3 ma 58 000km,
w grudniu będzie rok, wyjdzie ~38 000km, średnie zużycie energii 15,8kWh/100km, serwis:
żarówka H7 - 18zł
serwis Rex - 600zł
przegląd rejestracyjny - 100zł
sznurek od półki bagażnika - 100zł
hamulców się prawie nie używa - rekuperacja hamuje, jeździ się na jeden pedał.

do zrobienia mam update systemu - 630zł w autoryzowanym serwisie lub 300zł u normalnego. Update dodaje szybkie ładowanie i jakieś tam optymalizacje.
pattryk jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Odpowiedz


Zasady Postowania
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is Wł.
UśmieszkiWł.
kod [IMG] jest Wł.
kod HTML jest Wył.

Skocz do forum

Podobne wątki
Wątek Autor wątku Forum Odpowiedzi Ostatni Post / Autor
UAZ - wszystko na temat RysiekO 4x4 87 12.10.2020 23:16
Na XRV przez Słowację, Węgry, TET Serbia, TET BiH i przez Chorwację. RonDell Umawianie i propozycje wyjazdów 39 18.10.2019 16:00
Wszystko dla afrykańczyka stopa-uć Wszystko dla Afrykańczyka 5 08.04.2012 23:33
Wszystko o D.I.D. Dubel Rama, zawieszenia, napęd 0 07.05.2010 20:53


Czasy w strefie GMT +2. Teraz jest 11:14.


Powered by vBulletin® Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.