Wróć   Africa Twin Forum - POLAND > Dom / garaż / inne sprawy z życia forumowicza > Samochód Forumowicza

Samochód Forumowicza Wszystko o wsparciu auta - zwłaszcza jak nim wozisz moto na garbie.

Odpowiedz
 
Narzędzia wątku Wygląd
Stary Wczoraj, 14:52   #951
Emek
I CAN'T KEEP CALM I'M FROM POLAND KU_WA Słońce do 04.09.24
 
Emek's Avatar

Zapłaciłem składkę :) Dział PiD

Zarejestrowany: Aug 2015
Miasto: Scyzortown
Posty: 10,864
Motocykl: No Afrika anymore
Emek jest na dystyngowanej drodze
Online: 1 rok 6 miesiące 3 dni 19 godz 19 min 38 s
Domyślnie

Cytat:
Napisał Ronin78 Zobacz post
NabrU czyli płaciłeś im 190 funtów miesięcznie w zamian za auto którym robiłeś 1850km/miesiąc. Licze że na prąd nie wydałeś nic.

Może mam pokrętną logikę, ale jakbym miał odpowiednik benzynowy (Ty jakbyś miał) nawet używany, ale swój - to miałbyś aż nadto na paliwo licząc że taki brzdąc więcej jak 6l/100km nie weźmie (jeszcze na wymiany olejowe by zostało) mając do dyspozycji te 190 funtów/miesiąc. I co najważniejsze:
- wydając te same pieniądze na podróż nie straciłbyś po 3 latach auta. Taka sobie ta oferta. Wysoka cena jak za "święty spokój", mnie by nie było mentalnie stać na taką sytuację.
Wyjątkowo pokrętna logika. Że tak powiem Fusy Logic.
Emek jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary Wczoraj, 19:07   #952
Ronin78
 
Ronin78's Avatar


Zarejestrowany: Jun 2020
Posty: 1,414
Ronin78 jest na dystyngowanej drodze
Online: 1 miesiąc 2 tygodni 5 dni 4 godz 13 min 8 s
Domyślnie

Cytat:
Napisał nabrU Zobacz post
Podaj przykładowy samochód, który masz na myśli dla mojej żony powyżej, wtedy wytłumaczę Ci mój tok myślenia.
To nie chodzi o wytłumaczenie, a o poziom życia, inny lvl musi być w GB, mnie by bolała kieszeń przy takich rozliczeniach. Fajnie że Was tam stać na takie straty i macie to w sumie daleko. Może tak właśnie powinno to wyglądać.
Ronin78 jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary Dzisiaj, 00:14   #953
nabrU
Stary nick: Radarman
 
nabrU's Avatar


Zarejestrowany: Jun 2017
Miasto: Whiteley, UK
Posty: 2,924
Motocykl: 2017 CRF1000L DCT
nabrU jest na dystyngowanej drodze
Online: 3 miesiące 3 dni 13 godz 33 min 42 s
Domyślnie

OK, jednak postaram się wytłumaczyć, ten inny 'level; i 'straty' (uwaga będzie długo...)

Każdy z nas wybiera samochód pod siebie: jeden potrzebuje taki co ciągnie przyczepę dobrze, inny taki co ma 1000km zasięgu na baku a jeszcze inny taki co wjedzie w najgorszy teren. Czasami może i da się znaleźć taki co robi te 3 rzeczy na raz całkiem nieźle

Asi potrzebny był samochód: niewielki, niezawodny, oszczędny i relatywnie tani w użytkowaniu (w warunkach UK) i z automatyczną skrzynią biegów.

Sugerowany benzynowy Mii nie spełnia ostatniego wymagania (bo nie widziałem ich z automatem). Czy jest oszczędny i tani w użytkowaniu w porównaniu do EV - wątpię (zobacz poniżej). Niezawodność samochodu z sugerowanego przez Ciebie roku 2015 też może być pod wielkim znakiem zapytania, a to oznacza potencjalne dodatkowe wydatki i brak możliwości dojazdu do pracy (czyli utratę zarobków).

Ale niech będzie (jak sugerujesz), że lepiej będzie jak kupilibyśmy Mii 1.0 benzyna z roku 2015 za gotówkę. U nas takie w 2021 (sprawdziłem) chodziły po ok. 6000 GBP.

Inne wydatki dla takiego samochodu przez 3 lata:
- podatek drogowy: w zależności od wersji od 20 do 190 funtów na rok. Przyjmijmy więc 100 funtów na rok x 3 = 300 GBP
- badania techniczne: 55 GBP x 3 = 165 GBP
- komplet opon na jedną oś z wymianą = 239 GBP (tyle zapłaciłem za naszego Mii)
- przeglądy / wymiany oleju itp co roku i jakieś drobne wymiany części: 250 GBP x 3 = 750 GBP

Koszt całkowity (optymistyczny, bo nie wliczono żadnej poważnej awarii) to 7454 GBP

Paliwo (licząc 5l/100km, 40 tyś. mil / 64,5 tyś. km przebiegu, litr benzyny 1,4 GBP) = 4515 GBP (czyli samo paliwo to koszt średnio ok. 125 GBP miesięcznie)

Całość wydatków na 3 lata: 7454 + 4515 = 11 969 GBP

Cena samochodu na dzisiaj: ok. 4000 GBP.

Czyli de facto możliwość jazdy benzynowym używanym Mii przez 3 lata kosztowałaby nas prawie 8000 GBP.

Teraz wynajem nowego Mii EV (koszty realne, bez 'gdybania'):

- Koszt wynajmu / leasingu na 3 lata: 36 x 190,54 GBP = 6860 GBP
- 2 x opony Michelin PRIMACY 4 (185/50 R16) = 239 GBP
- Komplet wycieraczek przód = 25 GBP
- Drugi przegląd - 239 GBP (pierwszy był za darmo)
- Podatek drogowy = 0 GBP
- Badanie techniczne = 0 GBP (do 3 lat nie podlega)
- Rabat reklamacyjny = -915 GBP

Koszt całkowity: 6448 GBP

Koszt energii (przy średnim zużyciu 5mi/kwh, przebiegu 40 tyś. mil i śr. cenie za kWh=0,06 GBP) = 480 GBP

Całość wydatków na używanie (nowego, lepiej jeżdżącego i wyposażonego) samochodu = 6928 GBP

Jeszcze jeden aspekt, który rzadko kto bierze pod uwagę, a to czynnik który ostatnio stał się dość ważny. A mianowicie inflacja.

Wydając w 2021 roku na kupno Mii 6000 funtów czyli te 30 tyś. zł de facto sporo również straciliśmy w realnej sile nabywczej pieniądza (nie wspominając utraty wartości samego samochodu):



Z kolei przy inflacji te 190 funtów wydane w 2021 roku i wydawane do roku 2024 oznacza że realnie płacimy miesięcznie mniej w wynajmie (na dzisiaj realnie prawie 40 funtów mniej):



I finalnie zamiast kupowania samochodu (który zawsze jest stratą) wpłaciłbym te 30 tyś. PLN czyli 6000 GBP w 2021 roku na zwykły rachunek oszczędnościowy na żądanie (u nas mają one 5% w skali roku) to zyskałbym na tym przez te 3 lata prawie 1000 funtów:



Tak więc jak to się ma do 'tej pokrętnej logiki'?
__________________
W barze jak zaczynasz się awanturować to albo dostajesz w ryj albo wylatujesz na ulicę na kopniakach. Tylko gdzieniegdzie bar zrównuje się z ziemią, a awanturnicy przenoszą się do następnej knajpy.
nabrU jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Odpowiedz


Zasady Postowania
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is Wł.
UśmieszkiWł.
kod [IMG] jest Wł.
kod HTML jest Wył.

Skocz do forum

Podobne wątki
Wątek Autor wątku Forum Odpowiedzi Ostatni Post / Autor
UAZ - wszystko na temat RysiekO 4x4 87 12.10.2020 23:16
Na XRV przez Słowację, Węgry, TET Serbia, TET BiH i przez Chorwację. RonDell Umawianie i propozycje wyjazdów 39 18.10.2019 16:00
Wszystko dla afrykańczyka stopa-uć Wszystko dla Afrykańczyka 5 08.04.2012 23:33
Wszystko o D.I.D. Dubel Rama, zawieszenia, napęd 0 07.05.2010 20:53


Czasy w strefie GMT +2. Teraz jest 01:36.


Powered by vBulletin® Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.