Wyświetl Pojedyńczy Post
Stary 29.11.2009, 22:45   #108
duzy79
 
duzy79's Avatar


Zarejestrowany: Oct 2008
Miasto: Ustroń
Posty: 237
Motocykl: RD07a
Przebieg: 95000
duzy79 jest na dystyngowanej drodze
Online: 1 tydzień 3 dni 23 godz 10 min 45 s
Domyślnie

Jeżeli mogę to odnośnie całego tematu - jest to po mojej linii trochę.

Na początek należy rozgraniczyć czy zdarzenie drogowe to kolizja czy wypadek. Różnica między nimi polega na tym że jeżeli osoba poszkodowana odniesie urazy powyżej dni 7 to jest to wypadek, jeżeli poniżej to kolizja. Określa to lekarz, ale to że ktoś będzie miał rękę w gipsie 2 tygodnie to wcale nie znaczy że jest to wypadek. Musi dojść do jakiś poważniejszych rzeczy.
I tak jeżeli kolizja to kończy sie to grzywną w drodze mandatu karnego w wysokości od 200-500 zł (zależne od humoru Policjanta ).Oczywiście istnieje odmowa przyjęcia mandatu - wtedy kierowany jest wniosek o ukaranie do Sądu Grodzkiego Jeżeli wypadek to w tym momencie traktowane jest to jak przestępstwo i sprawę rozstrzyga Sąd.
Oczywiście jeżeli czujesz się słabawo po spotkaniu z samochodem to nie należy grać twardziela, poproś o wezwanie pogotowia na miejsce - do wypadku sporządza się inną (dokładniejszą ) dokumentację. Z wypadku przejść na kolizją jest łatwo,z kolizji na wypadek trudniej - wiąże się też to z wypłatą odszkodowań.
Jeżeli nie chcecie wzywać na miejsce Policji to istnieje taka możliwość,ale jeżeli facet wygląda na cwaniaka to odradzam takie rozwiązanie bo dzień później może sie wszystkiego wyprzeć i jeszcze całą winę zwali na was.
Najlepszym rozwiązaniem jest natychmiastowe podjechanie do ubezpieczalni sprawcy i w jego obecności spisanie odpowiedniego oświadczenia. Można też spisać oświadczenie na miejscu jeżeli osoba wygląda na uczciwą.
Należy udać się osobiście do ubezpieczalni sprawcy i podać co i jak. Według przepisów o ruchu drogowym sprawca ma obowiązek podania swoich danych personalnych pokrzywdzonemu - żadna ustawa o ochronie danych osobowych go nie obejmuje. Należy sobie zapisać: datę,godzinę(taką jak ustaliła Policja),imię nazwisko, miejsce, nr prawa jazdy, nr ubezpieczenia,pojazd i nr rejestracyjny.
Od Policji nie dostaniecie żadnej notatki, ubezpieczyciel wyśle zapytanie do Policję odnośnie zgłoszonego zdarzenia, a policja prześle dokumentację do ubezpieczalni. Potem już tylko czekać na rzeczoznawcę. Od jego wyceny oczywiście również można sie odwołać (jeszcze nie słyszałem żeby komuś nie podnieśli wycenionej kwoty po odwołaniu).Najlepiej fure oddać do autoryzowanego serwisu i poprosić ich o kolejną wycenę naprawy- następnie powiadomić o niezgodnościach ubezpieczyciela.
Mam nadzieję że troche pomogłem.

Obyście nie musieli korzystać z tej wiedzy.
duzy79 jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem