Wątek: Kabel HDMI
Wyświetl Pojedyńczy Post
Stary 26.01.2022, 20:19   #10
kristoch
 
kristoch's Avatar

Zapłaciłem składkę :)

Zarejestrowany: Aug 2016
Miasto: Wrocław
Posty: 1,036
Motocykl: CRF*00L
kristoch jest na dystyngowanej drodze
Online: 2 miesiące 2 dni 13 godz 8 min 58 s
Domyślnie

Kabel hdmi z ethernetem różni się od zwykłego tym, że ma dodatkowe żyły i może przesłać dodatkowo dane po eth po to by TV odłączać jednym kablem, a nie dwoma 😉. W żaden sposób nie zwiększa to max możliwej długości do przesyłu sygnału video/audio.

Jeśli chcesz przesłać sygnał a/v na taką odległość to najlepiej chyba skorzystać z aktywnych konwerterów hdmi -> eth -> hdmi. Np. takie jak w linku poniżej. Są też inne, które wykorzystują inne medium, ale generalnie odległości ok 50m są do ogarnięcia praktycznie tylko tak. Standard hdmi został zaprojektowany na dużą przepustowość i krótkie odległości i „polepszanie” samego kabla niewiele da.
Kilka uwag:
- takie aktywne przetwarzanie sygnału wprowadza opóźnienia i jest ok do oglądania tv, ale jakbyś chciał wejść z ekranem w interakcje (np. zagrać lub popracować z kompa) to lag doprowadzi Cię do szału.
- ostrożnie z parametrami takich urządzeń, bo nawet jak prześlą sygnał w 4K to często tylko 30p (jak to w linku). Standard hdmi 1.4 to właśnie zapewnia przepustowość wystarczającą na 4K, ale już nie w 60p. Do tego potrzebujesz hdmi 2.0a (zdaje się). Poniżej 1.4 to tylko FHD czyli 1k.
- zwróć tez uwagę na to, jakiego kabla eth wymaga dany konwerter - np. ten z linku pońiżej podają cat.6, a jak kupisz pierwszy z brzegu to będzie pewnie cat.5e. Duża szansa, że zadziała, ale niekoniecznie.
- link do Allegro przypadkowy, jako przykład. Nie znam tego produktu.

https://allegro.pl/oferta/unitek-60m...0a-11262308754

Nie chcę się wymądrzać i może to oczywistości, ale sam się pare razy nadziałem na własnym „myśleniu życzeniowym” i się dzielę.

I jak pisali poprzednicy na pasywnym/samym kablu 50m hdmi w 4K to nie prześlesz, choćby sprzedawca pisał, że platynowy jest. O pozłacanych stykach 24 karat nawet nie piszę bo to temat godny wątku o płaskoziemcach…

Z moich doświadczeń to 4k60p już przy 5m kabla pasywnego potrafi być problematyczne.
kristoch jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem