Wyświetl Pojedyńczy Post
Stary 18.12.2020, 18:35   #5
Metel
 
Metel's Avatar


Zarejestrowany: Dec 2019
Miasto: Kraków
Posty: 80
Motocykl: Transalp
Metel jest na dystyngowanej drodze
Online: 1 dzień 14 godz 51 min 55 s
Domyślnie Przeczytaj koniecznie

Witam Was

Cytat z artykułu w Onet.pl: "Większość Rosjan (71 proc.) jest zdania, że oba kraje powinny rozwijać współpracę kulturalną i społecznąâ€.

Właśnie tak mam zamiar postąpić….
Prawdopodobnie zwróciliście uwagę, że w swoich postach nigdy nie podaję namiarów na konkretne miejsca. Nie robię tego, bo zdaję sobie sprawę, że narracja w postaci postów na Forum, jest na poziomie rozmowy i użyć tych materiałów będąc w podróży, raczej się nie da.
Jednak to, że nie publikuję namiarów i opisów nie znaczy, że nie mam nic do powiedzenia. Wręcz przeciwnie, mam i to sporo. Po wielu latach spędzonych w rosyjskich lasach, mam tych informacji aż nadmiar, ale jak je uporządkować w taki sposób, żeby każdy mógł je wykorzystać w podróży? Chciałabym mieć satysfakcję od tego, że informacje te naprawdę komuś są przydatne.
Więc rozważam czy nie napisać jeszcze jeden przewodnik.

W dowolnej polskiej księgarni można kupić przewodnik po Moskwie lub Petersburgu i nawet okolicach Bajkału. Tyle tylko, że Moskwa i Petersburg to bogate miasta, dokąd każdy z Was może się dostać samodzielnie w ciągu trzech godzin. Zamieszkać tam w hotelu, wziąć przewodnika w dowolnym języku, a po zwiedzaniu, wsiąść do samolotu i już po trzech godzinach być z powrotem.

Na przykład kilka dni w Petersburgu, to najczęściej zwiedzanie dziewiętnastowiecznych zabytków, zbudowanych rękami Włochów, Niemców i Francuzów. Miasto pałaców i blichtru, gdzie niewiele jest tej Rosji, którą warto poznać.
Kilka dni w Moskwie, to wycieczki do bogatych muzeów, placu Czerwonego i innych średniowiecznych zabytków. Złotych, oczywiście.
Dla takiej wyprawy nie są potrzebne zaawansowane przygotowania, ani biuro podróży, wystarczy samemu zadbać o wizę i kupić przewodnik. Jednak żadne z tych miast nie pokaże tej Rosji, która jest naprawdę piękna.

Okolice jeziora Bajkał są jak najbardziej piękne, lecz dla większości Polaków prawie niedostępne. Wycieczka w te regiony zajmuje nie mniej 30 dni i wymaga dużej ilości pieniędzy.

W swoim przewodniku chciałabym pokazać jak rozwiązać ten problem i w ciągu tylko 10 dni obejrzeć piękna, które są poza stolicznym blichtrem. Pokazać, jak każdy z Was mógł by otworzyć dla siebie ten kraj i korzystać z niezwykłych dla mieszkańców UE możliwości. Przy tym taka podróż może mieć sporo wariantów i jednocześnie nie wymagała by tak wielkich zasobów finansowych jak kilkudniowa podróż do jednej ze stolic.
Oprócz tego, mogłabym napisać przewodnik tak, żeby w podróży moglibyście decydować o tym co obejrzeć, jak zamieszkać i samodzielnie wyciągnąć wnioski z tego co zobaczycie po drodze.
Myślę, że najlepszym sposobem przekazać te informacje mogła by książka składająca się z dwóch części. W pierwszej części chciałabym opowiedzieć prostym językiem o wielu rzeczach dotyczących nie tylko podróżowania, a również poruszyć inne tematy układu życia w Rosji.
W drugiej części umieściłabym przewodnik, poprzez który co chwile mogłabym być tam z Wami i opowiadać w sposób prosty i jasny o wszystkim co spotkacie w swojej podróży.


Oto szkic, który sobie zrobiłam: Książka.

• jak samodzielnie zorganizować wyjazd na 10 dni do Rosji
• jakie dokumenty trzeba mieć i gdzie je wziąć (wiza, ubezpieczenie, meldunek, deklaracja celna/wriemennyj wwoz, tłumaczenia ustaw, wyjaśnienia) Mam zamiar podać tu wszystkie „narzędzia” żebyście czuli się pewnie siebie w dowolnej sytuacji.
• warianty baz noclegowych i wszystkie niuanse biwakowania: jak, gdzie, podstawa prawna (+tłumaczenia i wyjaśnienia).
• ceny zamieszkania, wyżywienia, paliwa i innych rzeczy.
• jak przygotować własny transport do podróży i co zrobić jeśli transportu nie macie
• jak zwiedzić „dzikąâ€ Rosję i zobaczyć to, czego nie widzi 90% turystów
• jak w ciągu 10 dni samodzielnie zwiedzić 70% najstarszych rosyjskich zabytków, które pragną zobaczyć turyści z całego świata
• Niezwykła rozrywka. Co wolisz: picie herbaty i studiowanie życia niedźwiedzi czy muzeum oldskulowych samochodów w lesie?
• Co i gdzie skosztować. Mięso niedźwiedzia, kawior i ryby. Ekspertem nie będziesz, ale sporo się dowiesz.
• Co warto kupić lub jak nie zawieść przyjaciół prezentami
• Jak nie nabrać się w trakcie podróży na „wyjątkowe oferty” i odróżnić ziarna od plew

W drugiej części - Przewodnik, gdzie chciałabym zamieścić:
• jedną trasę (1400 km) do samodzielnego pokonania w ciągu 8-9 dni
• trasa zwiąże: dzikie lasy, małe miasteczka i porzucone wsie, brzegi jezior w parkach narodowych, tereny opuszczonych pałaców, starożytne twierdze, czynne bogate klasztory i ruiny osiemnastowiecznych cerkwi
• trasa zawiera leśne szutrowe i lokalne asfaltowe drogi
• namiary i dokładny opis każdego punktu na trasie: rodzaj drogi, tankowanie, biwakowanie, zwiedzanie, wyżywienie, etc.
• ciekawostki dotyczące różnych miejsc na trasie w formie prostej i bez nudów
(czyli architektów i w jakich okolicznościach oni to coś budowali, co studiowali i na co chorowali - tego nie będzie, a tylko naprawdę ciekawe informacje)
• w każdym większym punkcie na trasie „Informator”: będziesz wiedzieć na bieżąco gdzie warto zjeść, zanocować, co i gdzie kupić, jak zaoszczędzić.

Trasa którą mogłabym opisać, jest sprawdzona. W przewodniku będę musiała omawiać ją bardzo szczegółowo, czyli co dokładnie zobaczysz na co dzień: drogi, stacje paliw, zabytki, ciekawe miejsca, co warto kupić. Przy pomocy takiej książki, chciałabym być na trasie z Wami każdego dnia, żeby opowiedzieć osobiście w Waszym ojczystym języku o tym, czego nie macie skąd się dowiedzieć.

I najważniejsze: mam zamiar podać wyłącznie sprawdzone osobiście informacje. Nie współpracuję z hotelami i restauracjami, nikogo nie reklamuję. Wszystko o czym chcę napisać to doświadczenie własne.

Teraz poproszę Was o poradę. Czy coś takiego kogoś zainteresuje? Jakie jeszcze tematy dla Was były by ważne w takiej książce?

Z góry bardzo Wam dziękuję,

Katerina.
__________________
Kochasz jeździć? Kochaj i jeździj. Miłość należy uprawiać.
Metel jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem