Africa Twin Forum - POLAND

Africa Twin Forum - POLAND (http://africatwin.com.pl/index.php)
-   Układ elektryczny i zapłonowy (http://africatwin.com.pl/forumdisplay.php?f=10)
-   -   Zapłon, rozrząd. Czy zapali? (http://africatwin.com.pl/showthread.php?t=5076)

Zet Johny 15.01.2010 21:23

Zapłon, rozrząd. Czy zapali?
 
Poskładałem silnik i tak się zastanawiałem przy zakładaniu rozrządu czy iskra wystąpi wtedy kiedy ma wystąpić czy o jeden obrót wałem później.
No chyba że iskra jest zawsze gdy tłok jest w górze.
Niech mnie ktoś oświeci bo osiwieje.:D

Dubel 15.01.2010 22:43

Niestety iskra nie jest zawsze gdy tłok jest w górze. iskra jest tylko w momencie gdzie tłok jest u góry a zawory są zamkniete :)

wieczny 15.01.2010 22:49

Jesteś tego pewien, czy tak tylko piszesz bo wydaje się to logiczne :)?

Dubel 15.01.2010 23:56

Cytat:

Napisał wieczny (Post 94197)
Jesteś tego pewien, czy tak tylko piszesz bo wydaje się to logiczne :)?

Jestem tego pewien :)
silnik w afri jest 4-sówowy co oznacza że na jeden cykl pracy wał wykonuje dwa obroty (jak zapewne dobrze wiesz)
W silniku 4-sówowym wystepują 4 cykle pracy, a mianowicie
1.sanie
2.sprężanie
3.praca
4.wydech
iskra pojawia sie tylko i wyłącznie podczas 3 fazy pracy silnika
W silniku 2-sówowym wystepuje iskra za karzdym razem gdy tłok znajduje sie u góry ponieważ silnik 2-sówowy pracuje zupełnie inaczej (można by powiedzieć żę wykonuje dwa cykle pracy na raz)
:D

next22 16.01.2010 00:07

Cytat:

Napisał dubel (Post 94203)
Jestem tego pewien :)
silnik w afri jest 4-sówowy co oznacza że na jeden cykl pracy wał wykonuje dwa obroty (jak zapewne dobrze wiesz)
W silniku 4-sówowym wystepują 4 cykle pracy, a mianowicie
1.sanie
2.sprężanie
3.praca
4.wydech
iskra pojawia sie tylko i wyłącznie podczas 3 fazy pracy silnika
W silniku 2-sówowym wystepuje iskra za karzdym razem gdy tłok znajduje sie u góry ponieważ silnik 2-sówowy pracuje zupełnie inaczej (można by powiedzieć żę wykonuje dwa cykle pracy na raz)
:D

Tak tak tylko jak to jest zrobione w afri?
w samochodziku mam czujnik położenia wału i iskrą steruje sterownik . w maluchu przerywacz był na wałku rozrządu więc robił jeden obrót na dwa wału korbowego .

A jak jest w afri pulsator daje sygnał przy kazdym obrocie ,skąd moduły wiedzą na który gar dać iskre ? (może są dwa pulsatory ?) :vis:

wieczny 16.01.2010 00:40

Za duże uogólnienie. Mój R650GS jest 4T a tylko 50% iskier czyni wybuch :).

Zapytałem bo sam nigdy nie sprawdzałem (ani nawet nie chciało mi się pomyśleć nad budową zapłonu; jest i działa jak na razie;)) jak jest w AT. Trochę podpuszczam :).

Zet Johny 16.01.2010 08:31

No właśnie się zastanawiam w jaki sposób moduł wybiera moment iskry dla jednego gara (co drugi obrót koła magnesowego).
Miałem kiedyś emkę siedemdziesiątą drugą i po przeróbkach miała iskrę dwa razy podczas cyklu czyli pod koniec sprężania i pod koniec wydechu. Muszę przyznać że silnik pracował wyśmienicie.

Ale jak jest w Afri? Jak to sprawdzić gdy silnik na stole?

Kazmir 16.01.2010 12:11

Cytat:

Napisał dubel (Post 94203)
Jestem tego pewien :)
silnik w afri jest 4-sówowy co oznacza że na jeden cykl pracy wał wykonuje dwa obroty (jak zapewne dobrze wiesz)
W silniku 4-sówowym wystepują 4 cykle pracy, a mianowicie
1.sanie
2.sprężanie
3.praca
4.wydech
iskra pojawia sie tylko i wyłącznie podczas 3 fazy pracy silnika
W silniku 2-sówowym wystepuje iskra za karzdym razem gdy tłok znajduje sie u góry ponieważ silnik 2-sówowy pracuje zupełnie inaczej (można by powiedzieć żę wykonuje dwa cykle pracy na raz)
:D

Gucio prawda. 50 lat temu iskra skakała sobie w silniku kiedy tylko tłok był w GMP i to na dodatek w 4 fazie pracy silnika!!! Rozważamy oczywiście silniki wielocylindrowe od 2 w górę. Przykładem niech będzie motocykl od którego zaczynałem historię ciężkich motocykli Zundapp KS 600 Jest to bokser jak wiadomo i jedna iskra była na "pracy", a na drugim garnku na wydechu.
Dlaczego tak - bo cewka zapłonowa jest jedna, ale za to podwójna.
Młodsze przykłady to Fiat 126p wersja z podwójną cewką.

To jak jest z tą iskrą w naszej AT? :)

Sławekk 16.01.2010 14:25

To mi jeszcze nie padło , ale czy to nie jest tak ( pomijam teoretyczne podstawy budowy 4T)

1 - Koło masgnesowe umieszczone jest na wale .
2 - Jeden obrót wału to jeden impuls na impulsator
3 - Impulsator po otrzymaniu prądy wysyła go do modułu
4 - Moduł wysyła napięcie na cewkę
5- Cewka na swiecę
6 - Świeca daje iskrę

to x 2 impulsatory przesunięte względem siebie daje nam iskrę na 2 baniaki

I to wychodzi , że za każdym razem . Bo nie przeskadza jak da iskre w momęcie wypychania spalin .
Ale ja się JESZCZE na tym nie znam .

RAFWRO 16.01.2010 14:56

2 Załącznik(ów)
Za impuls wzbudzający prąd na cewkę, odpowiedzialne są 2 czujniki położenia wału korbowego. "Czytają" położenie wału "śledząc" punkty na kole magnesowym.:

Załącznik 9751

Załącznik 9752


Czasy w strefie GMT +2. Teraz jest 19:19.

Powered by vBulletin® Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.