Africa Twin Forum - POLAND

Africa Twin Forum - POLAND (http://africatwin.com.pl/index.php)
-   Inne tematy (http://africatwin.com.pl/forumdisplay.php?f=24)
-   -   Zagadka (http://africatwin.com.pl/showthread.php?t=7675)

PUFF 22.10.2010 14:28

Zagadka
 
Dzisiaj znajomy zadal mi zagadke. Ciekaw jestem Waszego zdania na ten temat. Ale do rzeczy:
Mamy dwa proste samochody i w kazdym z nich prosty silnik spalinowy (zalozmy, ze sa to poczciwe maluszki) z prostym gaznikiem (zadnego podcisnienia itp).
W zalozeniu silniki sa jednakowe (zuzycie, parametry pracy, ustawienia itp).
W jednym i drugim zwiekszamy obroty biegu jalowego do ok 1000 obr/min.
Nastepnie w jednym z nich wrzucamy "jedynke", puszczamy powoli sprzeglo i "bez gazu" jezdzimy w kolko przez godzine.
Drugi w tym czasie stoi w miejscu, a jego silnik chodzi na podniesionych obrotach biegu jalowego
Ktory z samochodow spali wiecej paliwa i dlaczego?

Patiomkin 22.10.2010 14:40

Cytat:

Napisał PUFF (Post 138857)
Dzisiaj znajomy zadal mi zagadke. Ciekaw jestem Waszego zdania na ten temat. Ale do rzeczy:
Mamy dwa proste samochody i w kazdym z nich prosty silnik spalinowy (zalozmy, ze sa to poczciwe maluszki) z prostym gaznikiem (zadnego podcisnienia itp).
W zalozeniu silniki sa jednakowe (zuzycie, parametry pracy, ustawienia itp).
W jednym i drugim zwiekszamy obroty biegu jalowego do ok 1000 obr/min.
Nastepnie w jednym z nich wrzucamy "jedynke", puszczamy powoli sprzeglo i "bez gazu" jezdzimy w kolko przez godzine.
Drugi w tym czasie stoi w miejscu, a jego silnik chodzi na podniesionych obrotach biegu jalowego
Ktory z samochodow spali wiecej paliwa i dlaczego?


Wydaje się, że ten w ruchu spali więcej z racji oporów tocznie, pracy mechanizmów, łożysk itp.

ŁukaszBIA 22.10.2010 14:44

Wydaje mi się że mniej spali ten jeżdżący. Nie wiem jak to dokładnie wytłumaczyć ale w moim aucie podczas postoju komputer pokazuje spalanie ok 1.2l/h a podczas jazdy bez gazu 0.0l.

myku 22.10.2010 14:45

Ja mysle,ze ten co stoi spali wiecej

Lepi 22.10.2010 14:45

Ten, który jeździ spali mniej.

A oto wyjasnienie:
Skutkiem oporów toczenia prędkość obrotowa spadnie, spadnie zatem ilość zasysanego powietrza i paliwa jednostce czasu.
Amen

Jeszcze tylko dodam, że na wtrysku byłoby odwrotnie :)

bukowski 22.10.2010 14:47

Cytat:

Napisał Patiomkin (Post 138859)
Wydaje się, że ten w ruchu spali więcej z racji oporów tocznie, pracy mechanizmów, łożysk itp.

niekoniecznie.
wg procedury opisanej przez Puffa obroty silnika spadna - wlasnie ze wzgledu na opory toczenia i przeniesienia napedu.
O ile - nie wiem. Nie wiem tez, jak wyglada funkcja spalania w zaleznosci od obrotow i obciazenia.

takze - nie ma tutaj, moim zdaniem, jednoznacznej odpowiedzi.

Cytat:

Napisał blink (Post 138861)
Wydaje mi się że mniej spali tej jeżdżący. Nie wiem jak to dokładnie wytłumaczyć ale w moim aucie podczas postoju komputer pokazuje spalanie ok 1.2l/h a podczas jazdy bez gazu 0.0l.

to jest calkiem co innego. w samochodach z komputerem czyli wtryskiem, wtrysk jest zwykle odcinany, jesli auto sie porusza ale przepustnica nie jest otwarta (gaz wcisniety).

Cytat:

Napisał Lepi (Post 138863)
Skutkiem oporów toczenia prędkość obrotowa spadnie, spadnie zatem ilość zasysanego powietrza i paliwa jednostce czasu.

Lepi, niekoniecznie. To jest IMO w funkcji predkosci. Gdyby ten malacz jezdzil 110 km/h @ np. 5000 rpm a drugi mial 5000 rpm na postoju, to chyba byloby inaczej. Ale moze bredze.

myku 22.10.2010 14:49

Cytat:

Napisał blink (Post 138861)
Wydaje mi się że mniej spali tej jeżdżący. Nie wiem jak to dokładnie wytłumaczyć ale w moim aucie podczas postoju komputer pokazuje spalanie ok 1.2l/h a podczas jazdy bez gazu 0.0l.

Tutaj o jezdzie bez gazu raczej nie ma mowy,ale zakladajac ze auto bedzie sie toczyc z V 10Kmh,to ile taki maluch moze spalic-0.6L?To auto stojace bez gazowania tyle wezmie.Tam mi sie wydaje:confused:

Lepi 22.10.2010 14:52

Panowie, wyjaśniłem to już wyżej.
W przypadku wtrysku komputer podniesie dawkę paliwa, tak, żeby mimo dodatkowych oporów utrzymać obroty. Wiec zużycie wzrośnie.

diverek 22.10.2010 15:26

A może dedukować zgodnie z prawami fizyki? Jeden wykonał dużo większą pracę, potrzebował więcej dostarczonej energii spalił więcej. Drugi wykonał mniej pracy zużył mniej energii i tym samym spalił mniej. Poruszanie samego silnika to pikuś w porównaniu z poruszeniem i utrzymaniem stałej prędkości pół tonowego auta.

Lepi 22.10.2010 15:33

Diverek, nie masz racji, mogę to wyłuszczyć dokładnie ale jak się założysz o butelkę finlandii.


Czasy w strefie GMT +2. Teraz jest 07:29.

Powered by vBulletin® Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.