Africa Twin Forum - POLAND

Africa Twin Forum - POLAND (http://africatwin.com.pl/index.php)
-   Silnik, sprzęgło, skrzynia (http://africatwin.com.pl/forumdisplay.php?f=4)
-   -   problem - ruszanie z zgrzytem: skrzynia? sprzęgło? napęd? (http://africatwin.com.pl/showthread.php?t=4723)

peter 02.12.2009 12:05

problem - ruszanie z zgrzytem: skrzynia? sprzęgło? napęd?
 
witam.
Afryce staruszeczce (RD04, 1990) się zrobiła przypadłość którą nie bardzo potrafię zdiagnozować, a już zupełnie nie wiem, czy powinienem się nią przejmować...
otóż:
ruszanie z miejsca (głównie przy zimnym silniku, nie pamiętam żeby mi się to przydarzyło w dłuższym przelocie) dość często odbywa się w towarzystwie bardzo nieprzyjemnego zgrzytu dochodzącego gdzieś z dolnej części motocykla. mam wrażenie, że ma na to wpływ sposób odpuszczania sprzęgła - tzn. jeśli odpuszczam naprawdę baaardzo wolno - nie zgrzyta.

nie wiem, czy opisałem wystarczająco. jeśli nie - dopytujcie.

z góry dzięki za pomoc.

randal 76 02.12.2009 12:52

W jakim stanie napęd ? kiedy była wymiana napędu ?
zdejmij pokrywę zębatki luknij na wałek zdawczy !
postaw na centralkę i poruszaj mocno tylnym kołem (sprawdz stan łożyska w kole).
Czy ruszając z drugiego biegu taki sam objaw?

peter 02.12.2009 13:01

tylko z pierwszego i tylko przy ruszaniu z miejsca.
dźwięk dobiega raczej z okolic osłony pod silnikiem lub przedniego koła - nie potrafię dokładnie zlokalizować
napęd jest git, chociaż wymieniany jeszcze przez poprzedniego właściciela - więc pojęcia nie mam, kiedy.

na wałku zdawczym na co patrzeć?

puntek 02.12.2009 13:06

Cytat:

Napisał peter (Post 86741)
tylko z pierwszego i tylko przy ruszaniu z miejsca.
dźwięk dobiega raczej z okolic osłony pod silnikiem lub przedniego koła - nie potrafię dokładnie zlokalizować
napęd jest git, chociaż wymieniany jeszcze przez poprzedniego właściciela - więc pojęcia nie mam, kiedy.

na wałku zdawczym na co patrzeć?

czy masz luzy przy zębatce zdawczej, bądź czy sam wałek lata...

jesli hałas to może sprzęgło ?
możesz określić z której strony hałasi ? lewej czy prawej ?
czy koło możesz wykluczyc ? łożyska, tarcze hamulcowe ? może zaciski jakoś ściskają zanim ruszysz ...

peter 02.12.2009 13:26

sprzęgło mi się nasuwa - mimo, że nie potrafię tego uzasadnić. ot, przeczucie takie.
niestety dokładnego źródła hałasu nie potrafię zlokalizować. wydaje mi się, że raczej z prawej.
gdyby to były zaciski - to chyba powinny tak skrzypieć nie tylko przy ruszaniu?
tarcze są ok.
łożyska w kole też chyba.

randal 76 02.12.2009 14:12

zdejmij osłonę aluminiową i ponów próbę z ruszaniem z wciśniętym hamulcem przednim :at:

samul 02.12.2009 14:40

Jezeli zgrzyt jest przerzliwie metaliczny, to zobacz czy nie wysunela sie (albo byla niedokladnie zalozona) jedna z blaszek, ktore przytrzymuja klocki hamulcowe. W kazdym zacisku sa dwie. Zwykle wypadaja na ziemie przy wymianie klockow i ciezko potem dojsc, jak powinny byc wlozone. Jak cos nie tak, tra o tarcze hamulcowa, jak sie jedzie nie slychac, ale przy ruszaniu przechodnie ogladaja sie! Wiem, bo jedna zalozylem na odwrot i tydzien szukalem co tak zgrzyta :D
Jezeli to to, naprawa zajmuje 10 minut! Zobacz sobie w "fiszkach", ktorym koncem w ktora strone.

samul

peter 02.12.2009 14:54

hmmm... opis brzmi bardzo znajomo...
na razie jest fajnie, bo nikt nie napisał nic w stylu "stary, nie wsiadaj na to bo zaraz wybuchnie"
niestety jakiekolwiek eksperymenty przeprowadzę najwcześniej w weekend (wracam z roboty to ciemno i zimno i mokro jeszcze czasami... zima psia jej mać...)

bałem się sprzęgła bo skojarzyłem dźwięk z wysprzęglaniem. inna sprawa, że on równie dobrze może dochodzić z zacisku...

na razie poteoretyzujcie jeszcze trochę proszę, a ja w weekend postaram się wszystkie te teorie zweryfikować i może mi Papryka przestanie zgrzytać...

nurek 02.12.2009 15:18

Sprawdź jeszcze ślimak od prędkościomierza tam jest taka ślimacznica- jak jest sucha to też zgrzyta, przy większej prędkości tego nie słychac, zwróc uwagę czy na zegarze prędkościomierza strzałka ma duże wahania.

peter 02.12.2009 15:23

wskazówka jest stabilna, zrównoważona, opanowana i o silnej psychice. ale ślimak sprawdzę. to się jakoś smaruje jakby co?


Czasy w strefie GMT +2. Teraz jest 12:44.

Powered by vBulletin® Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.