Africa Twin Forum - POLAND

Africa Twin Forum - POLAND (http://africatwin.com.pl/index.php)
-   Dom forumowicza - wszystko do domu i o domu (http://africatwin.com.pl/forumdisplay.php?f=173)
-   -   Młynek do zlewu (http://africatwin.com.pl/showthread.php?t=40154)

7Greg 28.04.2021 19:59

Młynek do zlewu
 
No właśnie, temat z tych dziwnych, ale jak wiadomo forum zna się na wszystkim ;)

Moja pani zażyczyła sobie młynek do zlewu. Nie mam pojęcia jak się do tego zabrać. Czy kupuje się pierwszy lepszy jak krzesło z ikei, czy też są lepsze, gorsze, mające różne funkcje, jakieś systemy czy zastosowane materiały.

Ktoś coś?

matjas 28.04.2021 20:01

ja nie wiem jaki... ale fun fact jest, że mega wzrost populacji szczurów w USA kojarzy się z wynalezieniem młynka do zlewu :D

ArtiZet 28.04.2021 20:28

Gdybym miał miejsce pod zlewem to bym zrobił...niestety mam tam kosze na segregacje śmieci i miejsca brak.
Trzymanie na parapecie pojemnika na odpadki organiczne typu obierki, kości czy resztki mies i otwieranie co chwilę okna są prawie tak samo wk..jące jak odklejanie naklejek z jabłek z Biedronki ;)

P.S. Franke kupisz w każdej Castoramie.

7Greg 28.04.2021 20:30

Czyli kierować sie producentami zlewów?

ArtiZet 28.04.2021 20:33

Nie...tam chyba jest standardowa szerokosc otworu jak w zlewach ??...choć w sumie tego nie sprawdzilem alw sa wymiary w necie na pewno.
Podałem Franke bo akurat taki ostatnio oglądałem w necie kolejny raz drapiąc sie w głowe czy uda mi sie to zmieścic z koszami na śmieci ...ale niestety on chyba miał 53cm wysokości wiec pupa.

pattryk 28.04.2021 22:13

Otwór w zlewie jest znormalizowany, kupiłem pół roku temu na all. najtańszy Teka TR550 (ta sama fabryka co Franke) - działa, nie mam zastrzeżeń.
Co ważniejsze, mierzyłem jego wysokość, co by mi nie wadził z dolną szufladą.

Montaż godzinkę jak masz prąd niedaleko zlewu.

bukowski 28.04.2021 22:45

Ja mam od lat, ostatnio namowilem moja rodzicielkę i jest entuzjazm klasy "gdzie byłeś całe moje życie".

W skrocie: młynek pasuje pod każdy standardowy zlew. Ma swój własny kolnierz z sitkiem, którym zastępuje się to, co masz w zlewie (znaczy to srebrne od góry plus wszystkie bebechy od spodu).
Do montażu potrzebujesz prad 230 V oraz otwornice, żeby wywiercic w blacie lub zlewie otwór pod włącznik.

Na co zwrócić uwagę? Głównie na markę oraz moc. To się nie psuje ani nieszczególnie zużywa. Ja wybrałem tekę. W 2016 kupiłem model t34 (0,75 KM), mamie miesiąc temu wybrałem teka tr750 (też 0,75 KM, lepszy od. mojego, bo mniej miejsca zajmuje, znaczy krótszy jest).

Z praktyki lepiej zamontować młynek nie pod główna komorę zlewu, tylko boczna. Bo młynek ma trochę wolniejszy spływ, jeśli go nie włączasz. No i szybciej się wtedy wyrabia guma zasłaniająca otwór, a jak się. wyrobi to przy mieleniu kości czy pestek potrafi coś wylecieć.

Cytat:

Napisał ArtiZet (Post 731829)
Nie...tam chyba jest standardowa szerokosc otworu jak w zlewach ??...choć w sumie tego nie sprawdzilem alw sa wymiary w necie na pewno.
Podałem Franke bo akurat taki ostatnio oglądałem w necie kolejny raz drapiąc sie w głowe czy uda mi sie to zmieścic z koszami na śmieci ...ale niestety on chyba miał 53cm wysokości wiec pupa.

Artek, ta teka 750 jest naprawdę krótka i u mamy spokojnie mieszczą się standardowe wózki z wiaderkami z ikea do segregowania.

Wysłane z mojego SM-G970F przy użyciu Tapatalka

Tygrys 74 28.04.2021 22:49

Teka dobra firma u znajomka wymieniłem po 12 latach bo już się noże stępiły i długo mielił meblarze chyba po złości robią te szuflady z koszami pod zalewem z drzwiczkami zmieścił się w szafce 40 młynek bojler 5l kosz na śmieci i jeszcze detergenty luzem. Przy używaniu trzeba pamiętać żeby nie mielił na sucho zatka się syfon.

ArtiZet 28.04.2021 22:52

Cytat:

Napisał bukowski (Post 731847)
Artek, ta teka 750 jest naprawdę krótka i u mamy spokojnie mieszczą się standardowe wózki z wiaderkami z ikea do segregowania.

Ooo to sprawdze to...a wyłącznik jest manualny i musi być dziura w blacie czy dziala jakoś pod wpływem nacisku np. ??
Bo mam blat z takiej lawy wulkanicznej co cieżko nawiercić ;)

U mnie od dna zlewu (Franke z kompozytu chyba ktory jest dość głęboki) do koszy jest tylko 21cm...
O ile kosze to mniejszy problem o tyle plecy szuflady są na tej samej wysokości co kosze bo przy niższych "placach" strasznie chybotliwy był front szuflady pod zlewem.

Tygrys 74 28.04.2021 23:22

Wyłącznik jest na powietrze- pompka -mokre ręce średnicy ok 3 cm ale nie musi być w blacie może być z przodu mebli ale żadna gospodyni na to chyba nie pójdzie. Teraz jest dostępne wszystko do cięcia we wszystkim.

Przerobić - poprawić szufladę.

7Greg 28.04.2021 23:33

A odpływ standardowy 50mm czy lepszy byłby np 75? No i jak rozwiązany jest syfon?

ArtiZet 28.04.2021 23:41

Tu na focie wyglada ze syfon jest za młynkiem
https://allegro.pl/oferta/mlynek-do-...na-10225103525

Ja nie zrobiłem młynka na etapie robienia kuchni sugerując sie opinią stolarza od kuchni że "panie z tego śmierdzieć będzie"...patrząc na jego pózniejsze poczynania to pewnie nigdy takiego młynka nie miał...

aadamuss 28.04.2021 23:43

75 lepszy

Wysłane z mojego SM-G973F przy użyciu Tapatalka

consigliero 29.04.2021 05:47

Ja nie mam, był to świadomy wybór. Mając szambo staram się nie wrzucać do niego wszystkiego co spadnie z talerza.

bukowski 29.04.2021 07:18

Nic z młynka nie śmierdzi, tam jest wbudowany syfon, więc co ma śmierdzieć... Artek, ta teka ma 318 mm w w pionie.
Mając młynek znika problem zapachów z kosza i muszek owocówek w sezonie. U mnie jest np. kosz na blacie (znaczy wrzuca się śmieci od góry) i nie ma problemu, jak stoją te śmieci przez 2 tygodnie (bo mniej więcej tyle mi zajmuje zapełnienie 120 litrów).

A o co chodzi z szambem? U mnie też szambo...

Tygrys 74 29.04.2021 07:49

Do szamba/oczyszczalni biologicznej nie powinno się wrzucać niektórych rzeczy np obierek z ziemniaków marchewek mięsa kości itd , bakterie nie przerobią tego w swoim cyklu i będzie się zapychać.

bukowski 29.04.2021 08:02

A co ma szambo do bakterii?

Wysłane z mojego SM-G970F przy użyciu Tapatalka

Jarek 29.04.2021 08:19

Wszelkie odrzuty (oczywiście tylko organiczne) są jak najbardziej pożądane w każdym szambie, gdzie do roboty są zaprzęgnięte bakterie- właśnie taki towar jest dla nich dobrą pożywką -tym bardziej po zmixowaniu przez młynek "zlewowy"
pzdr

ArtiZet 29.04.2021 08:24

2 Załącznik(ów)
Będę robil w takim razie kolejne podejscie do młynka.
Tylne placki szuflady- wysokosc 31cm; od gory plecków do dna zlewu 21cm....chyba bede musiał wyciać w pleckach kawalek na szerokosc i wysokosc mlynka ??
Kosze najwyzej wymienie na nizsze

Emek 29.04.2021 08:45

Czy to jakaś wyższa konieczność każe wrzucać do zlewu resztki z talerza i zakładać młynek żeby to zmelać i puścić w kanalizę czy też inne szambo?
https://static1.apothema.gr/files/pr...78_500x360.jpg
Osobiście nie mam problemów z tym żeby wrzucić to po prostu do kosza lub nawet posortować i część skompostować. Rozumiem, że nie każdy ma opcję kompostowania ale wór na odpady zmieszane to już ma chyba każdy. Nie to żebym kumuś zaglądał w kieszeń bo jak może wydać parę stówek na to i chce to jego wola tylko przeca ktoś w ten zlew wrzuca te odpady więc jaki problem żeby wrzucił w worek na śmieci stojący obok? Czy to ma też jakieś inne nieznane mi funkcje?

matjas 29.04.2021 08:55

czekam aż ktoś jednak podniesie wątek karmienia setek tysięcy mieszkańców kanałów :D :D :D :D :D :D ehehehehehe. sami to sobie robimy.
musi to być dla nich super takie zmielone. nawet gryźć za bardzo nie trzeba :D

ArtiZet 29.04.2021 09:06

Odwróce pyt....uważacie, że lepiej żeby to trafiło w kawałkach w zmieszanych odpadach na wysypisko gdzie rzeczone zwierzaki moga sobie to kąsać i się mnozyc na potęgę rozsiewajac przy okazji zapaszki po okolicy zamiast trafić kanalizacją do oczyszczalni ??

Mam odbiór zmieszanych co 2 tyg.- resztki ryby wali po 2 dniach masakrycznie, w lato resztki miesa to samo, do tego muchy i muszki które się zlatuja do wyrzuconych obierek owoców...

Emek 29.04.2021 09:11

I co się dalej dzieje w oczyszczalni z tą zmieloną papką Twoim zdaniem? Bo wody to z tego nie bedzie.

matjas 29.04.2021 09:14

problem na wysypisku jest lokalny i że tak powiem na powierzchni. odpady organiczne obecnie są kompostowane na wysypiskach. nie porównuj tego co się dzieje w miejskim ścieku.

jeśli wydaje Ci się, że w PL nie ma problemu z wąsikami to z wiarygodnego bardzo źródła powiem Ci, że parę dobrych lat temu był spory problem z zoo we Wrocławiu, taki, że otarło się o jego zamknięcie. jednym z wielu poważnych argumentów aby zoo zostało tam gdzie jest itd było, że szczury, które tam mieszkają z powodu braku paszy wyjdą na miasto. kwestia wtedy była oficjalnie podniesiona przez wrocławski Sanepid...
a to tylko ZOO.

rozwiązaniem dla każdego jest kompostowanie. chyba, że blok - wtedy wracamy do square one.

przepraszam, że się wpier... z tymi szczurami. do kuchni.

m

ArtiZet 29.04.2021 09:18

Cytat:

Napisał Emek (Post 731893)
I co się dalej dzieje w oczyszczalni z tą zmieloną papką Twoim zdaniem? Bo wody to z tego nie bedzie.

Juz 25 lat temu jak byłem na wycieczce w szkole średniej w oczyszczlani sciekow pokazywali jak produkuja z tego nawóz organiczny....
Pierwszy link z Google:
https://www.pgk.zamosc.pl/osad-sciekowy/

7Greg 29.04.2021 09:29

Czy zanim pójdziemy na maxa w kierunku ekologii i sensu zakładania młynka, to występują takie młynki które mają większy otwór w zlewie czy jest tylko standard w jednym rozmiarze?

No i cały czas nie wiem czy się ew róznią młynki za 6 stów i 3 koła ;)
https://perfektagd.pl/pl/c/Segregacja-odpadow/70

Będę bardzo wdzięczny za informacje od osób które MAJĄ młynek, a nie tych które go NIE CHCĄ mieć ;)
Zdrowia

matjas 29.04.2021 09:48

5 lat nie masz - wiesz jak jest na forum :D :D :D

bukowski 29.04.2021 09:51

Cytat:

Napisał Emek (Post 731883)
Czy to jakaś wyższa konieczność każe wrzucać do zlewu resztki z talerza i zakładać młynek żeby to zmelać i puścić w kanalizę czy też inne szambo?
Osobiście nie mam problemów z tym żeby wrzucić to po prostu do kosza lub nawet posortować i część skompostować. Rozumiem, że nie każdy ma opcję kompostowania ale wór na odpady zmieszane to już ma chyba każdy. Nie to żebym kumuś zaglądał w kieszeń bo jak może wydać parę stówek na to i chce to jego wola tylko przeca ktoś w ten zlew wrzuca te odpady więc jaki problem żeby wrzucił w worek na śmieci stojący obok? Czy to ma też jakieś inne nieznane mi funkcje?

Emek, ma to sens, nawet jesli kompostujesz. Do kompostu nie wszystko można wrzucić, wiec czesc odpadów organicznych musi polecieć do smieci. A w smieciach zawsze będzie waniać i będą się muszki lęgnąć. Od kiedy jest segregacja, czestotliwosc opróżniania kosza zmieszanego spadła, u mnie np. do 1 raz na 2 tygodnie.

Młynek to rozwiązuje.

Po drugie, co nieoczywiste, jest to bardzo duża wygoda, jeśli możesz wszystko z talerza wrzucić w dziurę, pstryknąć i zapomnieć. A tak często część do kibla, część do kosza, część do zlewu. Rozumiesz - jeden ruch i po temacie. Poza pestkami i grubymi kośćmi z wołu (zmieliłoby, tylko napi....odłamkami ;) wrzucasz tam wsio. To samo docenią gotujący: gardziel młynka czekająca na obierki, skorupki od jajek, skórki i inne rzeczy znakomicie organizuje przestrzeń roboczą. Ja to mam akurat rozplanowane tak: albo zgarniam z blatu do młynka, (mały zlew w głębi), albo do kosza (pokrywka na lewo) albo do zlewu.
https://uploads.tapatalk-cdn.com/202...7e6d3865b3.jpg

matjas 29.04.2021 10:07

zakołkuj sobie blat :D

Emek 29.04.2021 10:11

Cytat:

Napisał 7Greg (Post 731900)
Czy zanim pójdziemy na maxa w kierunku ekologii i sensu zakładania młynka, to występują takie młynki które mają większy otwór w zlewie czy jest tylko standard w jednym rozmiarze?

No i cały czas nie wiem czy się ew róznią młynki za 6 stów i 3 koła ;)
https://perfektagd.pl/pl/c/Segregacja-odpadow/70

Będę bardzo wdzięczny za informacje od osób które MAJĄ młynek, a nie tych które go NIE CHCĄ mieć ;)
Zdrowia

:D
To że go nie chcę mieć wynika z dogłębnej analizy bo moja 2 połówka na głowie stawała żeby to zakładać. Ale jej się nie udało. Z pamiętnika niedoszłego posiadacza.
1. Zwróć uwagę na hałas. Ten droższy ma pewnie extra warstwę izolacyjną.
2. Wielkość komory (im więcej ludków tym większa lepsiejsza).
3. Droższe modele mają noże obrotowe i lepsiejsze łożyska.
4. To może byc isotne bo w niektórych modelach masz max temperaturę wody jaką możesz tam wlać i zalanie wrzątkiem na ten przykład czy gorącym olejem kończy żywot ustrojstwa.

radiolog 29.04.2021 10:21

Pewnie, ze łatwiej wrzucić do dziury i zmielić , ale nie może to chodzić na sucho tylko z przepływająca woda, to ile to ustrojstwo marnuje wody, która idzie bezproduktywnie w ściek ? A ponoć jest problem hydrologiczny w Polsce i obniżanie się poziomu wód gruntowych.

ArtiZet 29.04.2021 10:28

Cytat:

Napisał radiolog (Post 731915)
ile to ustrojstwo marnuje wody

Ooo, Panie....a motór ile spalin trujacych wydziela...a przeciez możnaby jeździc rowerem ;)

P.S. widze jeszcze jeden problem u mnie- zlew jest z kompozytu, który jest dość cieżki sam w sobie i jest tylko przyklejony od dolu do blatu- jak mu dołoże młynek który wazy ok 8kg jak patrze to nie wiem czy to wszystko nie runie..

Tygrys 74 29.04.2021 10:31

Woda do rur w większości miast idzie z rzeki a ścieki z powrotem trafiają do rzeki- obieg zamknięty.

bukowski 29.04.2021 10:42

Cytat:

Napisał radiolog (Post 731915)
Pewnie, ze łatwiej wrzucić do dziury i zmielić , ale nie może to chodzić na sucho tylko z przepływająca woda, to ile to ustrojstwo marnuje wody, która idzie bezproduktywnie w ściek ? A ponoć jest problem hydrologiczny w Polsce i obniżanie się poziomu wód gruntowych.

Jak już jesteś taki drobiazgowy, to weź pod uwagę, że odpadki organiczne fermentujace w wodzie nie wydzielają metanu, który jest gazem cieplarnianym. A mamy problem z rosnaca temperatura planety.

wody idzie mniej niż na płukanie zębów - młynek mieli wszystko błyskawicznie.

Wysłane z mojego SM-G970F przy użyciu Tapatalka

sudden 29.04.2021 10:52

Czym to się uruchamia ? Automatycznie jakoś czy przycisk jest ?
Kiedyś się zastanawiałem nad młynkiem ale trochę się boję, że jak mi tam coś przypadkiem wpadnie, to odruchowo paluchy wsadzę :)

Emek 29.04.2021 10:55

Guzik. Nie sięgniesz ostrzy.

bukowski 29.04.2021 11:03

Guzik jest, a ostrza są po obwodzie młynka. Żeby zrobić sobie kuku musiałbyś a) wsadzić rękę do młynka, b) wygiąć ją w środku, c) wcisnąć guzik albo zrobić a) i b) na działającym młynku.

sudden 29.04.2021 11:15

No widzicie, obejrzałem w życiu parę filmów, gdzie taki młynek pojawiał się znienacka jako bohater drugoplanowy, raczej negatywny, a tu się okazuje, że oni wszyscy KŁAMALI :D:D

bukowski 29.04.2021 11:32

...a gospodyni, która wezwała hydraulika do naprawy młynka miała na sobie tylko pończochy i gorset? A Ty bidaku oglądałeś do końca, żeby dowiedzieć się, czy się pobrali?

:D

sudden 29.04.2021 11:42

Obawiam się, że pisałem o innym gatunku filmów, ale teraz to mnie zaciekawiłeś :D

Borewicz 29.04.2021 14:06

Polecam Pyramisa http://www.pyramis.pl/default.aspx?l...27&prodid=3328
Mam od 6 lat, przez ten czas wymiana uszczelki przy zlewie, serwis wysyłkowy, części na miejscu pod warszawą. Sterowany radiowo, pod zlewem mieści mi się jeszcze wąski kosz na śmieci z Ikea x 2 i coś tam jeszcze.

7Greg 29.04.2021 15:56

Co to znaczy sterowany radiowo?

Emek 29.04.2021 16:06

Odpalasz pilotem. Nie ma fizycznego przycisku do uruchamiania.

7Greg 29.04.2021 16:29

No ale to chyba nie jest in plus? taki pilot zawsze leży tam gdzie nie powinien, uwalone ręce od biologicznych produktów i uświniony pilot.

calgon 29.04.2021 16:30

pewnie są uruchomienia na zasadzie "Alexa miel kości kurczaka":-)

Borewicz 29.04.2021 17:35

Tak samo możesz usmarować pilota jak i przycisk młynka:)
Pilot wydaje mi się wygodny, odkładam go wyżej na szafkę, dzieciak tam nie sięga i nie ma zabawy młynkiem.
Bajdełej tam nie ma ostrzy, tylko takie rozbijaki, które miażdżą a nie kroją.

matjas 29.04.2021 20:47

Ulżyło mi. Nie będzie przypadków uciętych palców na forum :)

Artek 01.05.2021 20:11

Z 10 lat temu szwagier na co dzień mieszkający w DE na widok mojego wylewania zlewków po zupie do ubikacji niemal dostał palpitacji serca...
Mieli tam akcję dot. szczurów. Panie straszono, że szczur może rurami kanalizy wejść na 9 piętro itp. co oczywiście wywoływało strach o myszkę...



A dla mieszkających w bloku rozwiązaniem mógłby być taki mały, różowy zwierzaczek z zawiniętym ogonkiem. Nie trzeba za to podatku płacić i w ogóle... Rano przywołujesz: Rambo, Rambo:haha2: No i raz do roku spotkanie w Białej i nikt by głodny nie chodził:D

radiolog 02.05.2021 10:04

Cytat:

Napisał bukowski (Post 731921)
Jak już jesteś taki drobiazgowy, to weź pod uwagę, że odpadki organiczne fermentujace w wodzie nie wydzielają metanu, który jest gazem cieplarnianym. A mamy problem z rosnaca temperatura planety.

wody idzie mniej niż na płukanie zębów - młynek mieli wszystko błyskawicznie.

Wysłane z mojego SM-G970F przy użyciu Tapatalka


To zużycie wody w ilości mniejszej niż płukanie zębów , to też z opracowań naukowych czerpiesz?
Jak będziesz mielił bez spłukiwania wodą,to grozi Ci zaszlamienie rur i co kilka lat wołanie speca od przetykanie.
Zreszta polskie prawo zabrania utylizacji do kanalizacji czego się da

bukowski 02.05.2021 12:06

Nie, radio, z życia. Używam tego od jakichś 7 lat, kanalizację mam wlasną a za rady teoretyka-gawędziarza dziękuję.


Czasy w strefie GMT +2. Teraz jest 03:23.

Powered by vBulletin® Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.