Africa Twin Forum - POLAND

Africa Twin Forum - POLAND (http://africatwin.com.pl/index.php)
-   Regularne czynności serwisowe (http://africatwin.com.pl/forumdisplay.php?f=3)
-   -   Naciąg łańcucha (http://africatwin.com.pl/showthread.php?t=166)

Dzieju 30.03.2008 11:14

Naciąg łańcucha
 
Właśnie wymieniłem napęd ( DID) .
Na poprzednim forum pojawiła się dyskusja na jakim dołku powinna być regulacja przy nowym napędzie.
Podałem przykład AT z 2003 r z przebiegiem 11800km mającej oryginalny napęd
16/45 na 17 dołku.
Wychodziło że powinien zacząć na nówce od ok 10-11 dołka.
Potwierdza to fakt że u mnie w 03 ( 16/49) regulacja stanęła na 7 dołku.

7Greg 30.03.2008 12:47

Opisz może jak masz czas + jakieś foto jak prawidłowo i w jakiej pozycji moto naciągać łańcuch.

Bo to jak w życiu bywa - wszyscy wiedzą jak ale nie do końca :bow:

GAMBOR 30.03.2008 17:07

Panowie ja wymieniłem napęd DID zgodnie z fabryką i na dzieńdobry miałem pół mimośrodu regulacji nie liczyłem dołków ale myślę zę tak 15 16 po 2000 km naciągnołem o jedno oczko i na razie jest malina

Dzieju 30.03.2008 23:02

7greg, oj wiele robót się robiło ale bez fotorelacji ( jakoś się nie pomyślało, lub było niezręcznie usmarowanymi rękoma pstrykać fotki ).
Co do regulacji to masz rację jest wiele pomysłów w tej kwestii.
Osobiście jak zwykle podchodzę to sprawy max praktycznie a nie tylko książkowo.
A łańcuch ustawiam pod obciążeniem jednej osoby( w przypadku braku możliwości posadzenia kogoś obciążam barkiem ile się da ) tak aby dało się na styk dotknąć łańcuchem końca ślizgu wahacza.
W przypadku 2 osób na pokładzie z ewentualnym ładunkiem luzuję o 1-2 dołki.
Dodam że to ma zastosowanie bardziej w 03 niż 07.
Jako że 07 ma wahacz ułożony w czasie jazdy bardziej poziomo to i różnice w napięciu łańcucha między 1 czy 2 osobami są mniejsze.

piotr_3miasto 04.04.2008 22:06

Co do regulacji naciągu, to najpierw gdzieś o tym czytałem, a później Ryży w "Mechaniku" potwierdził teorię (dotyczy 07,07A): należy przyciąć klocek drewniany o długości 7cm, a następnie posługując się takim próbnikiem sprawdzamy prawidłowość napięcia łańcucha.
Powinien się on dać wpasować pomiedzy wahacz, a łańcuch gdzieś w połowie jego długości. Motocykl ustawiony na centralnej podstawce. Sam ostatnio korzystałem z tego patentu i jest OK. Wcześniej w regulacjach maiłem tendencje do zbyt dużego luzu łańcucha, co przekładało się na jego mocniejsze "biczowanie" przy jeździe na niskich obrotach.

dery 04.04.2008 22:20

koledzy, moglby ktos z prawidlowo naciagnietym lancuchem w swojej Rd07A postawic moto na bocznej i dac analogiczne zalecenia z 'drewnianym klockiem'?
niestety centralnej podstawki sie jeszcze nie dorobilem..

dj.1 06.04.2008 07:58

Dla z centralka i bez :
Na bocznej 4cm
na centralce 5cm
jest to na 1 i 2 osoby :)

Franz 26.05.2008 08:26

Przy mierzeniu luzu -łańcuch podczas spoczynku na stopce bocznej ma dotknąć wahacza. Żadnych głupich kołków itp.

Kazmir 30.05.2008 21:57

Podczas składania AT zwróciłem na ten szczegół uwagę. Pokutuje opinia że w endurakach przy dobiciu tylnego koła łańcuch jest najbardziej naprężony. Nie w AT RD – 03 / 04
Po osiągnięciu pewnej odległości (pokrycie osi ramion wahacza ze środkiem zębatki) znowu się luzuje (sprawdzone podczas składania tylnej zawiechy. Gdzieś miałem w zapiskach sposób pomiaru ile i od czego do czego. Jak znajdę to zapodam. Ja robie tak jak Dzieju tyle, że ściągam koło taśmą napinającą (taka do mocowania bagażu na przyczepach tyle że mała)
Wydaje mi się ten sposób najpewniejszy wykluczający ewentualne luzy łańcuch – zębatki i inne nieprzewidziane zjawiska

tomasz_1006 11.06.2008 22:19

Witam
Moze to i glupie pytanie ale lepiej sie upewnic niz cos spitolic
Jaki macie sposob na ustawienie centrycznie kola po wczesniejszym jego zdieciu i naciag lancucha ale jak by mozna bylo to prosze o jakis prosty jezyk tlumaczenia
Pozdrawiam

Dzieju 11.06.2008 22:27

Nie wiem czy dobrze cię zrozumiałem , ale na regulatorach naciągu łańcucha masz ponumerowane dołki.
Wystarczy ustawić na tych samych z obydwu stron.
A przed zdjęciem zapamiętać na którym było.

Misza 11.06.2008 22:28

Jeśli ustawisz na mimośrodach po obydwu stronach koła tą samą wartość to będzie osiowo, a przynajmniej na tyle na ile inż-fachmani z Hondy chcieli żeby było.

Dejvid 13.07.2008 19:51

Witam
Po wymianie napędu na nowy DID i ustawieniu luzu łańcucha (motor stoi na nózce bocznej, luz 4cm) mialem krzywki ustawione na 20 ząbku. Teraz mam przejechane na tym napedzie okolo 13tys km i naciagnalem lancuch coś na okolo 24 czy 25 ząbku.

Dzieju 14.07.2008 07:29

Cytat:

Napisał Dejvid (Post 15370)
Witam
Po wymianie napędu na nowy DID i ustawieniu luzu łańcucha (motor stoi na nózce bocznej, luz 4cm) mialem krzywki ustawione na 20 ząbku. Teraz mam przejechane na tym napedzie okolo 13tys km i naciagnalem lancuch coś na okolo 24 czy 25 ząbku.

Na 20 przy nowym?? Strasznie daleko , ja miałem na koło 8-9 i przez 6 tyskm podciągałem 1 dołek.

ATomek 14.07.2008 10:28

Potwierdzam : nowy oryginalny zestaw i 18 dołek na dzień dobry! wkurzyło mnie to, bo każdy centymetr koła do tyłu to gorsze wchodzenie w winkle i uczucie zapadania się motocykla. Póki co - jazda i po 2500 km łańcuch bez zmian, ale myślę i nie daje mi spokoju: co z tą regulacją? Po skróceniu nowego łańcucha o 1 ogniwo - nie wejdzie, kombinacja wielkością zembatek? Skąd te różnice w ustawieniu początkowym naciągu ?

Dejvid 14.07.2008 12:04

Pamietaj ze tutaj znaczenie ma jeszcze srednica zebatek. Ja na ten przyklad na tył zalozylem zebate o 2 zeby mniejsza od orginalu - takze kolo trza odsunac bardziej w tyl by naprezyc lancuch.

rambo 14.07.2008 12:40

Cytat:

Napisał Dejvid (Post 15421)
Pamietaj ze tutaj znaczenie ma jeszcze srednica zebatek. Ja na ten przyklad na tył zalozylem zebate o 2 zeby mniejsza od orginalu - takze kolo trza odsunac bardziej w tyl by naprezyc lancuch.

I co jeździe ta afryka jeszcze..? ;) co to daje?

Dejvid 14.07.2008 12:45

To daje ze na jedynce jeeeedziesz panie i jeeedziesz :) Zrobilem to tylko i wylacznie by sprawdzic czy Afra bedzie miala mniejsze spalanie na przelotach autostradami. No wiec - roznica prawie nie zauwazalna. Obroty spadly o niecałe 200rpm przy jezdzie na piątce.

Dzieju 14.07.2008 15:36

Cytat:

Napisał ATomek (Post 15408)
Potwierdzam : nowy oryginalny zestaw i 18 dołek na dzień dobry! wkurzyło mnie to, bo każdy centymetr koła do tyłu to gorsze wchodzenie w winkle i uczucie zapadania się motocykla. Póki co - jazda i po 2500 km łańcuch bez zmian, ale myślę i nie daje mi spokoju: co z tą regulacją? Po skróceniu nowego łańcucha o 1 ogniwo - nie wejdzie, kombinacja wielkością zembatek? Skąd te różnice w ustawieniu początkowym naciągu ?

Hmm, jeszcze trochę to pomyślę że Afryka była składana ręcznie i dlatego każda jest inna skąd takie różnice.
Kolega ma nowiznę z 2002 i napęd zaczął z ok 11 , a tu inni z 18 czy 20 :dizzy:
wychodzi że dużo ludzi ma mniejsze zębatki bo jak inaczej to wyjaśnić takie anomalie?
.................................................. .................................................. ....
Dejvid
O zmianach przełożeń było już bardzo wiele postów , praktycznie wyniki prób potwierdziły że zmniejszanie tylnej bardziej pogarsza a tylko pozornie pomaga....i to bardziej wizualnie( 200-300obr mniej) .
Ale przy kompletnym ładunku i do tego szybszej jeździe wręcz zwiększa zużycie i obniża V-max ,
bardziej obciąża przeniesienie napędu itd..... Prawa fizyki są nieubłagane i jak Wisły kijem się nie da zawrócić to i ich zmienić też się nie daje.
No ale o tym jak widać każdy musi się osobiście przekonać :) :Thumbs_Up:

Ropuch 14.07.2008 15:45

Mam w garage na polce nowke sztuke 124 ogniwa DID x-ring (zakuty fabrycznie) dodam ze złoty 124 ogniwka i jak zapodaje producent zebatki 16/45...jak tylko sobota trafi sie wolniejsza bede demontowal wachacz i zakladal kompletny napedzik !!!
Umieram wprost z ciekawosci od ktorego zeba ja zaczne meczyc zestawik, bo cos pojebane jest w tej numeracji ????!!!!!
osobiscie uwazam ze skoro nowy to liczba jak najmniejsza byc powinna - normalnie kota dostac mozna !!!!
Ktos mi w koncu rozsadnie wytlumaczy WHY ???

motormaniak 15.07.2008 15:44

pierdułami sie zajmujecie. Jeden ma zebatke 45, drugi 46, jeden ma ustawiony amortyzator tylny tak, a drugi inaczej, jeden napina łańcuch bardziej a drugi mniej.

majo 16.07.2008 00:15

a ja eksperymentalnie zalozylem 42 zeby z tylu w rd03 i jezdzi sie nie za fajnie:( juz wiecej tak nie zrobie:)

Ryba 17.07.2008 16:04

Ja mam w RD07 44 zęby i widzę różnice po 45. Dla mnie teraz jest lepiej ale to sprawa indywidualna. Przeginać na 42 tez nie ma co.

Ropuch 20.07.2008 21:54

3 Załącznik(ów)
YO,
W dniu dzisiejszym w ramach walki z nuda wymienilem sobie wspomniany wczesniej napedzik :)
Lancuch zakuty..demontowalem wachacz...robota prosta jak pierd.....e, wystarczy jedynie wysunac oske - nie ma koniecznosci rozkrecania amora:) (dzieki Lewar za podpowiedz)
Robilem to I raz w zyciu i zajelo mi to ok 2h !!! Oska jak nowa, zero rdzy, latwo poszlo, nasmarowalem ja przy okazji :)
W moim przypadku po zalozeniu kolka wstepnie startuje od ok 15 ząbka .....skad te roznice ?
YO

Ps Stary naped zdemontowalem w calosci, moze komus jeszcze posluzy hehe...byl na 27 zabku :)

dj.1 20.07.2008 23:30

Co to za dziwadztwa orginalny did 124 na orginalnych zebatkach 16-45 startuje zawsze na 20 zabku ja juz to 3 razy zmienialem chodzi mi o rd07 wszystko w afri bez zmian u mnie.:oldman: (amory , wachacze itd)

rambo 20.07.2008 23:39

Podpisuje sie pod textem didżej one. po 1000km od wymiany podciagam na 21. po 12 000km zmieniam przednią zebatke i dalej ustawiam na 21 i tak do 24/25 000km. może te blaszki od regulacji są różne jakies..? kolega kurier co maże łańcuch smarem grafitowym dociaga je do 39 ząbka

JareG 20.07.2008 23:46

Cytat:

Napisał rambo (Post 16132)
po 1000km od wymiany podciagam na 21.

Ja po niecalych 9kkm podciagnalem na 20, bylo na 17 od nowosci.

Cytat:

po 12 000km zmieniam przednią zebatke
.. i musze juz w/w wymienic, bo zaczyna rypac lancuch.

Uzywam RK i JT Sprockets, i 'smaruje' sprayem :D

wieczny 20.07.2008 23:52

JareG, ja założyłem do RD04 nufke DiDa i Sunstary o seryjnych długościach/przełożeniach i miałem od nowości 9. Teraz po 6kkm jest 10.

JareG 20.07.2008 23:58

Cytat:

Napisał wieczny (Post 16135)
JareG, ja założyłem do RD04 nufke DiDa i Sunstary o seryjnych długościach/przełożeniach i miałem od nowości 9. Teraz po 6kkm jest 10.

No ja tez nic nie kombinowalem - lancuszek i zebatki sa takie, jakie fabryka dla RD04 przewidziala. Ino na innym dolku jak widac :D
Wazne, ze sie dobrze jezdzi :Thumbs_Up:

BTW: Nawet jesli lancuch mi wytrzyma 20kkm, to bedzie to 1 sezon - a te pare zeta raz na rok mozna wydac, zeby spokojnie sie kulac :)

wieczny 21.07.2008 00:01

No to weź tu mądry bądź... :). Ja jestem ciekaw ile mój wytrzyma. Daję mu do 35kkm :). Smaruję tylko i wyłącznie Hipolem. Dzięki temu zero brudu na nim.

JareG 21.07.2008 00:08

Cytat:

Napisał wieczny (Post 16139)
No to weź tu mądry bądź... :). Ja jestem ciekaw ile mój wytrzyma. Daję mu do 35kkm :)

Nie wiem, ile moj przejezdzi - na razie jest ponad 9kkm, i chyba ma sie dobrze :)
Jak sie przekula wiecej niz 20kkm, to plakal nie bede.. bo ot tak se rzucilem ten dystans

Cytat:

Smaruję tylko i wyłącznie Hipolem. Dzięki temu zero brudu na nim.
Ja wygodny jestem. Woze sobie w schowku spray Motula, i jak trzeba to psikam. Z Hipolem to chyba wieksza babranina, reczne robotki..?

dj.1 21.07.2008 00:14

A mnie juz znacie , ja latam na DID minimum 50.000km :mur: (plus orginalny olej scota) :oldman:

wieczny 21.07.2008 00:20

Bo ja wiem... Strzykawka 20ml i grawitacyjnie kropelka po kropelce kapie co sekundę. Trzeba kołem kręcić. A kołnierz strzykawki na paluchy pięknie komponuje się z wewnętrznym gwintem nakrętki butelki Hipolu. Tłok wyrzucić. Trzeba tylko w pionie wozić bo może olej wycieknąć. Pół litra oleju za 12, 13pln? 5ml wystarcza na 124 ogniwa tak by nasmarować, a nie uwalić koła tylnego, w trasie na jakieś 300km. A czyszczenie takie łańcucha? Trochę Hipolu na szmatę, łapiesz za łańcuch i kręcisz kołem. Pełen obrót i czysty :). Klejące się szpreje mnie denerwują. A skoro przez ponad 6kkm miałem jedno naciagnięcie mogę wywnioskować, że Hipol taki zły nie jest :).

dj.1 21.07.2008 00:24

Norma jest 1 kropla na minuta maxymalnie w sloncu jak jest noc to automatycznie scot podaje moze 1 kropla na 2 minuty ale to wystarcza w sumie 50ml mus starczyc na 2000 do 3000km :oldman: no i na pelnym gazie to olej leje sie na opone i sie boje na winklu polozyc.

wieczny 21.07.2008 00:26

Ale panie kolego, ja smaruję co 300km, a nie podczas jazdy :).

tomasz_1006 24.07.2008 12:28

czesc wszystkim,co do naciag lancucha i tych kloskow to wklada sie je pod czy moze nad wachaczem?Mam zrobione na lancuchu okolo 12 000km i jest on na 23 zabku wydaje mi sie ze jest troche zbyt luzny bo na stopce centralnej lezy po callosci na gumowej oslonie wachacza,doradzcie gdzie i jaki wymiar powinien miec ten klocek i gdzie go wsuwac itd.
Pozdrawiam

Dejvid 24.07.2008 13:06

Ale jak stoi na centralce to raczej normalne że lancuch leży na slizgaczu na wahaczu. Lancuch w enduro musi byc dostatecznie luzny ze wzgledu na duzy skok wahacza.

Pawel 24.07.2008 14:12

u mnie ten kolek nie zdaje egzaminu. Przy obciazeniu dwoma osobami naciagniety jak struna. Trzeba chyba dluzszy dociac.

wieczny 24.07.2008 14:34

Może nierówno wyciągnięty? Miałem tak z DIDem. Zniknęły uszczelniacza na jednym z ogniw i dupa. Rzuć okiem. Jeśli nie jest wylatane konkretnie to można zastąpić nową zakuwką.

Michal 24.07.2008 22:33

Ja smaruje sprayem Shella co jakies 500km, lancucha nigdy nie mylem, przejechalem na nim jakies 12000km i nigdy nie naciagalem, mam na 15 zabku, lancuch Did.

podos 25.07.2008 10:16

Bo o łańcuch sie dba. Zwlaszcza jak jest dobry - wtedy dluzej pożyje. Brytfanka do ciasta 1litr nafty, szczotka.
Odkrecamy kolo, kladziemu łancuch w nafcie i jedziemy szczoteczką. 1 dwa razy w sezonie wystarczy. potem sprawdzamy czy wszystkie ogniwa luzno sie ruszaja, nie sa gdzies zapieczone czy przytarte. jesli tak nalezy go rozruszać - ineczej konczy sie to wypadnieciem ogniwa czy uszczelniacza - co konczy żywot łancucha.

Nie wiem co to za historie z tymi kołkami, i inne bzdety kosmiczne nikogo nie obrazając.
Luz lancucha podawany na wahaczu to okolo 4 cm (rd07a) i gwarantuje on ze PRZY PELNYM ZŁOZENIU AMORA luz bedzie dalej wystarczajacy zeby niczego nie uszkodzic. Zatem pomiary przy obciazeniu itd mijaja sie z celem.
Luz mierzymy na BOCZNEJ PODSTAWCE, na rownym plaskim terenie. Czyli nie na skosnym zjezdzie do garazu np. Pomiar przykladamy w polowie dlugosci lancucha.

Dla maniaków - pomiar wykonujemy w kilku miejscach łancucha i ze wzgledu na jego nierownomierne naciagniecie ksiazkowy luz ustawiamy w miejscu gdzie lancuch jest najciasniejszy.

Amen

PS: ide na Afripedie stworzyc jedynie słuszna wersje.

rambo 28.07.2008 22:18

już miałem temata nie ruszac.. ale

po zmianie tylnej zebatki... łańcuch był na 21ym ząbku a teraz jest na 12tym.
zmieniałem z 45 na 46.


gumaaa !!!! :oldman: tszoda dzida !!!!

Dejvid 28.07.2008 23:26

No i wszystko teraz jasne, dlaczego u mnie łańcuch jest na 25 ząbku po przejechaniu 13kkm. Mam zębatę 45z.
A poco zmieniales na 46z? :>

Ronin 29.07.2008 18:28

tylna opona 140/80, zębatka nowa 45 zębów i łańcuch wylądował na 10 dołku:)

rambo 30.07.2008 00:38

dziś Zibiano widziałem jak zakładał nowy naped 16/45 do at rd07a
bylo na 19 ząbku

bigos 01.08.2008 21:41

Czy w świetle natłoku tych informacji łańcuch mojej babci RD03 od 34 ząbka choć na wstęp do Bałkanów wystarczy (to mój pierwszy raz ;-))? "Trampkarze" ciekawie opisują Słowenię, Chorację i Rumunię

Dzieju 02.08.2008 00:14

obejrzyj czy jest równo wyciągnięty, czy nie ma uszkodzeń rolek , umyj , nasmaruj.......
a jak nie będziesz się wściekał to pojedziesz , wrócisz i jeszcze polatasz.

bigos 06.08.2008 21:55

Cytat:

Napisał Dzieju (Post 18085)
obejrzyj czy jest równo wyciągnięty, czy nie ma uszkodzeń rolek , umyj , nasmaruj.......

Dzięki za dobrą radę. Mając przeczucie, że tak właśnie trzeba zrobić wypucowałem go już i wygląda ... :dizzy: olśniewająco. Mam nadzieję, że z wdzięczności jak zawsze mnie nie zawiedzie.

Kotrrin 30.09.2008 21:01

niutonometry do nakrętki
 
nie chcę zakładać nowego wątku, więc sie podłącze.
Czy niutony do dokręcenia nakrętki tylnego koła to regulujemy "nuzią" czy "rąsią"? Jakie są wasze doświadczenia, uwagi?

JareG 30.09.2008 21:04

Cytat:

Napisał Kotrrin (Post 25751)
Czy niutony do dokręcenia nakrętki tylnego koła to regulujemy "nuzią" czy "rąsią"? Jakie są wasze doświadczenia, uwagi?

Mnie wystarczylo 'rąsią'.. ale czasami zalezy, jaka kto ma te rąsię.. :D


Czasy w strefie GMT +2. Teraz jest 05:03.

Powered by vBulletin® Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.