Africa Twin Forum - POLAND

Africa Twin Forum - POLAND (http://africatwin.com.pl/index.php)
-   Regularne czynności serwisowe (http://africatwin.com.pl/forumdisplay.php?f=3)
-   -   Dobijanie ciśnienia w zbiorniku z gazem amortyzatora tył (http://africatwin.com.pl/showthread.php?t=3215)

Mat 04.05.2009 14:17

Cytat:

Napisał R2D2 (Post 56461)
A tak z ciekawości chciałbym się zapytać znawców tematu , tam jest azot ?

W manualu piszą, że azot. Ja tam nie wiem, ale podchodzę do tego tak jak do pompowania kół czystym azotem.
Pompuję tym 78% :haha2:

Jak dekiel nie schodzi łatwo, to pod żadnym pozorem go nie ruszajcie :oldman:

Ja właśnie szukam amora. Nie było wentyla :mur:

Misza 04.05.2009 17:15

Znaczy jak? Kapsel był zamiast wentyla? A nie podpasuje żaden wentyl co go można stosować do lag?

hubert 04.05.2009 21:03

Cytat:

Napisał Mat (Post 56489)
W manualu piszą, że azot. Ja tam nie wiem, ale podchodzę do tego tak jak do pompowania kół czystym azotem.
Pompuję tym 78% :haha2:

Coś w tym pompowaniu czystym azotem jest. Ostatnio oglądałem film o tych wielkich jak blok ciężarówach jeżdżących w kamieniołomach i w nich opony pompują azotem, ale czemu ?? Nie wiem ....

ramires 04.05.2009 22:21

Inna gęstość gazu co powoduje większą sprężystość niż przy "prawie azocie".

Zalety pompowania kół azotem
  • azot znacznie zwiększa żywotność opony
  • azot znacznie wydłuża czas stałego ciśnienia w oponie ( w oponie napompowanej powietrzem znacznie szybciej można zaobserwować spadek ciśnienia) przez co wydłuża się czas żywotności opony
  • przy pompowaniu azotem występuje znacznie mniejsza wilgoć, a ponadto azot nie wchodzi w reakcje chemiczne z metalami w wyniku czego znacznie spada ryzyko korozji i utleniani się felg w samochodzie
  • spada zużycie paliwa dzięki utrzymywaniu stałego ciśnienia w oponie (zmniejszone opory tarcia)
  • azot nie jest łatwopalny oraz nie “podtrzymuje” ognia przez co zmniejsza się ryzyko zapalenia się opony np. podczas wystrzału
  • nie występują wahania ciśnienia pod wpływem zmian temperatury
  • przeprowadzone badania wykazały, że zmniejszenie ilości powietrza w oponie o 6% wydłuża jej żywotność nawet o 22%

źródło: http://www.infosamochody.pl/artykul,...ol_azotem.html

Oczywiście to czysta teoria poparta testami nie zawsze w warunkach normalnego użytkowania. Do tej pory azot był czymś naturalnym w mega ciężarówkach czy oponach samolotów. Teraz zaczyna być bardzo popularny (i słusznie) w samochodach.

R2D2 05.05.2009 00:37

Hm , mam w robocie butelkę z azotem ( Azot spożywczy ) używam do wytworzenia atmosfery w piecu lutowniczym , ciśnienie gazu chyba 100 ATmosfer
muszę sobie podłączyć jakąś końcówkę do reduktora i napompować kola . Amora nie ruszam bo działa dobrze .

puszek 05.05.2009 07:51

Cytat:

Napisał ramires (Post 56546)
Inna gęstość gazu co powoduje większą sprężystość niż przy "prawie azocie".

[*]nie występują wahania ciśnienia pod wpływem zmian temperatury


Oczywiście to czysta teoria poparta testami nie zawsze w warunkach normalnego użytkowania. Do tej pory azot był czymś naturalnym w mega ciężarówkach czy oponach samolotów. Teraz zaczyna być bardzo popularny (i słusznie) w samochodach.


Co do ciśnienia to azot jako gaz powinien podlegac prawu Gay-Lusaca . Stała gazowa mówi ze stosunek cisnienia razy objetośc jest stały... A wiec jeskli zmnienia sie jeden czynnik inne musza ulec zmianie.

P x V
------ = Constans
T
Tyle pamietam ze szkoły...A moze azot podlega innym prawom???

podos 05.05.2009 08:55

Cytat:

Napisał Mat (Post 56503)
Jak dekiel nie schodzi łatwo, to pod żadnym pozorem go nie ruszajcie :oldman:

Ja właśnie szukam amora. Nie było wentyla :mur:

o kur.... - wybuchło Ci w twarz? A kto napisał ze to w rd04 tak jest?
Pewnie w 7a tez nie ma juz tego wentyla...

Mat 05.05.2009 09:39

Cytat:

Napisał podos (Post 56577)
o kur.... - wybuchło Ci w twarz? A kto napisał ze to w rd04 tak jest?
Pewnie w 7a tez nie ma juz tego wentyla...

No bez przesady. Zrobiło psssssss... i po zawodach.
Ta częśc na gaz ma pojemność może z 50ml, od oleju oddziela ją pancernie wyglądająca gumowa membrana.

Ale jest inna ciekawostka.
Wentyl jest w amorze z Afryki tej co była na części (94??).
W żadnym innym (Rambowa '94, moja '91) nie dało się tego dekla zdjąć. Stąd można przyjąć, że wentylka nie ma. Do tego wygląda to na rozwiązanie fabryczne. Nie wiem o co chodzi :confused:

Dzisiaj będę kombinował jak wyjąć resztki dekla i dorobić kapsel z wentylem, albo przełożyć z innego zbiornika.
Dam znać jak poszło :)

dabal 05.05.2009 21:27

Nie rozumiem, albo źle czytałem-znaczy, że nie każdy zbiorniczek jest wyposażony w zaworek?A może ten ,w którym był owy zaworek, został zainstalowany przez poprzedniego właściciela???

monah 01.06.2009 18:10

wydaje mi sie ze to tunning
mechanik u ktorego pielegnuje swoja afri tez mi wentyl na tylny amortyzator postawil.


Czasy w strefie GMT +2. Teraz jest 10:38.

Powered by vBulletin® Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.